Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KLOSS Friedrich | PORTRET MĘŻCZYZNY W CZERWONYM FRAKU, 1788

Friedrich KLOSS (Czynny w Królewcu, około 1790)

PORTRET MĘŻCZYZNY W CZERWONYM FRAKU, 1788

Płótno (dublowane na bewa-folię), 51,7 x 42,7 cm (owal)
Sygnowany na odwrocie: Fried: Kloss pinxit 1788

Friedrich Kloss działał w Królewcu i w Polsce w ostatniej ćw. XVIII w. W latach 80-tych i 90-tych XVIII w. pracował dla Ignacego Krasickiego w rezydencji biskupiej w Lidzbarku warmińskim. Stworzył pod nadzorem biskupa 28 portretów en grisaille członków rodziny Krasickich. Obrazy zostały przesłał do gniazda rodowego w Dubiecku koło Przemyśla. Obecnie galeria Krasickich jest własnością Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich przy Zamku Królewskim w Warszawie. Od roku 1996 stanowi długotrwały depozyt w dyspozycji Muzeum Warmii i Mazur, z prawem stałego eksponowania w rezydencji lidzbarskiej, gdzie jest ozdobą letniej jadalni biskupów.
Na zamku w Kórniku wystawiane są dwa portrety słynnych Polaków z 1784 r. pędzla Friedricha Klossa - księdza Piotra Skargi i Mikołaja Kopernika. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie posiada portret Friedricha von Raderechera. Tylko z fotografii znane są dwa portrety małżonków von Quens, malowane w 1799 r, które znajdowały się w Osewie (Wossau) pod Kętrzynem.
W zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku znajduje się portret mężczyzny w ujęciu do kolan, datowany 1783 oraz sygnowany na odwrocie, analogicznie do oferowanego "Portretu mężczyzny w czerwonym fraku". Twarz mężczyzny w średnim wieku, o bardzo jasnych oczach i różowej karnacji wyraża zarazem pogodę ducha i pewną nieśmiałość. Uderza bardzo miękki, finezyjny i laserunkowy modelunek rysów twarzy i włosów, kontrastujący ze schematycznym potraktowaniem popiersia. Kontur opadających ramion, chociaż sztywny, współgra jednak dobrze z owalnym kształtem obrazu. Ceglasta czerwień angielskiego fraka do konnej jazdy tworzy dominującą plamę barwną na jednolitym, ciemnym tle i znajduje refleks w nietypowej karnacji ukazanego mężczyzny. W ujęciu i modelunku twarzy widoczny jest wpływ sztuki wybitnego portrecisty drezdeńskiego Antona Graffa (1736-1813).

Lit:
Janusz Derwojed, Nieznany portret Ignacego Krasickiego i malarz Friedrich Kloss; Roczniki humanistyczne Towarzystwo Naukowe Katolickiego uniwersytety Lubelskiego; tom XXXV, z.4 (1987 r), s. 141 -150
Barbara Dolczewska: Obrazy Friedricha Klossa w zbiorach kórnickich; Pamiętniki Biblioteki Kórnickiej, zeszyt 27 (rok 2005), s. 109

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Zapis "* droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19  ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl