Tusz, akwarela, papier; 31 x 24,2 cm (w świetle oprawy) Sygnowany ołówkiem l.d.: KLEIN MANN
Fryderyk Kleinmann był malarzem i rysownikiem, także scenografem. Po pierwszej wojnie światowej walczył w armii austriackiej - odbył studia artystyczne w Krakowie, Wiedniu i Paryżu; na stałe osiadł we Lwowie. Malował obrazy olejne, akwarele i gwasze, rysował piórkiem. Uczestniczył w wystawach we Lwowie i Warszawie; indywidualna wystawa malarstwa i rysunku odbyła się w 1935 roku. Malował sceny rodzajowe, m.in. z życia żydów, portrety oraz pejzaże. Ulubioną tematyką były widoki miejskie. Rysunki artysty wyróżnia duża biegłość techniczna i lapidarność ujęcia sceny; nerwowa kreska i bardzo wyraźny, ostry kontur świadczą o wpływach niemieckiego ekspresjonizmu.
KLEINMANN Fryderyk
Malarz, rysownik i karykaturzysta. Zajmował się także scenografią i projektowaniem kostiumów teatralnych. Malarstwa uczył się w Krakowie, Wiedniu i Paryżu. Po studiach zamieszkał we Lwowie. Współpracował z pismami „Szczutek”, „Sygnały” i „Chwila”, w których zamieszczał karykatury. Wraz z Kazimierzem Sichulskim wykonał też karykatury znanych osobistości lwowskich, którego zdobiły wnętrze lwowskiej restauracji Atlasa. W ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej poświęcił się przede wszystkim pracy scenografa, projektanta kostiumów i kukiełek dla teatrów lwowskich: satyrycznego Semafor, Teatru Żydowskiego oraz warszawskich: Azazel i teatrzyku Ararat. Tematem jego prac malarskich były przeważnie sceny rodzajowe, często z życia Żydów, portrety, pejzaże i martwe natury. Malował zarówno w konwencji realistycznej, jak i kompozycje pozostające pod wpływem niemieckiego ekspresjonizmu. W swoich pracach posługiwał się techniką olejną, akwarelą i gwaszem. Często eksperymentował, mieszając techniki.
Jego prace są rzadko spotykane na rynku, ponieważ prawie cały jego dorobek uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl