olej na tekturze, 69 x 49,8 cm sygnowany p.d.: "F. Pautsch"
Fryderyk Pautsch studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Chełmońskiego i L. Wyczółkowskiego oraz w Paryżu. W 1925 r. objął katedrę malarstwa w ASP w Krakowie, a od 1931 r. został jej rektorem. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe o tematyce huculskiej. Wyraźnie je heroizował i monumentalizował, nie cofał się nawet przed wzmacniającymi ekspresję przerysowaniami i wręcz brutalną deformacją. Portrety malował zwykle z rozmachem, gmatwaniną linii i silnie skontrastowanych plam barwnych, z zastosowaniem ostrych opozycji światłocieniowych - ujawniając przez to siłę temperamentu twórcy. Jego prace często nabierały treści symbolicznych i uniwersalnych, obrazując trudy i cierpienia życia człowieka w ścisłym zespoleniu z przyrodą oraz odwieczność cyklów od narodzin do śmierci. Artystę pociągała także tematyka religijna, pozwalająca najlepiej zrealizować jego upodobanie do monumentalnych kompozycji. Doskonałym przykładem tego typu malarstwa jest prezentowany tu Chrystus ukrzyżowany - obraz malowany z dużym temperamentem, konsekwentnie utrzymany w surowej kolorystyce.
PAUTSCH Fryderyk
Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J.P.Laurensa. Począwszy od 1903 r. często wyjeżdżał na Huculszczyznę. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa w Akademii Sztuki we Wrocławiu; od 1919 kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i przemysłu Artystycznego w Poznaniu; w 1925 został profesorem Akademii krakowskiej. Należał do Tow. Artystów Polskich „Sztuka” i innych stowarzyszeń twórczych, uczestniczył w wielu wystawach. Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl