Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PAUTSCH Fryderyk | HUCULI

Fryderyk PAUTSCH (1877 - 1950)

HUCULI

olej , plótno, 101 x 140 cm
sygnowany u dolu z prawej: FPautsch

Bibl.: Fryderyk Pautsch 1877-1950, Katalog wystawy monograficznej oprac. Piotr Lukaszewicz, Muzeum Narodowe we Wroclawiu, Wroclaw 1978.

Pautsch, czlonek Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i zalozyciel poznanskiej grupy "Swit", nalezal do ostatniego modernistycznego pokolenia malarzy. Jego sztuka wywodzila sie z nurtu naturalistyczno-ekspresyjnego, któremu patronowali Nieztsche i Skandynawowie i tej tendencji byl wierny do konca zycia. Byl profesorem w latach 1912-1919 Akademie für Kunst und Kunstgewerbe we Wroclawiu oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pieknych w latach 1925 -1950. W malarstwie rodzajowym przez cale zycie chetnie wracal do folkloru podhalanskiego i huculskiego, który poznal w dziecinstwie spedzanym w lesistym Beskidzie, w Delatynie i w Suchodole kolo Doliny.
Ekspresyjna, bardzo dekoracyjna kompozycja malowana szerokimi pociagnieciami pedzla, o zywej i ostrej kolorystyce stanowi charakterystyczny przyklad twórczosci Fryderyka Pautscha powstalej okolo 1930 r.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PAUTSCH Fryderyk
Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J.P.Laurensa. Począwszy od 1903 r. często wyjeżdżał na Huculszczyznę. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa w Akademii Sztuki we Wrocławiu; od 1919 kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i przemysłu Artystycznego w Poznaniu; w 1925 został profesorem Akademii krakowskiej. Należał do Tow. Artystów Polskich „Sztuka” i innych stowarzyszeń twórczych, uczestniczył w wielu wystawach. Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl