Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PAUTSCH Fryderyk | Śpiąca dziewczyna, 1949

Fryderyk PAUTSCH (1877 - 1950)

Śpiąca dziewczyna, 1949

olej, dykta;
75 x 108 cm;
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Pautsch 49

Fryderyk Pautsch studiował malarstwo w latach 1899-1906 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego i w paryskiej AcadŽmie Julian u J.-P. Laurensa. Od 1903 roku zaczął wyjeżdżać na Huculszczynę. W 1906 roku zamieszkał we Lwowie. Był profesorem w akademii sztuki we Wrocławiu w latach 1912-1919. Następnie przeniósł się do Poznania. Tu kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. W 1925 otrzymał tytuł profesora w akademii krakowskiej. Należał do Towarzystwa "Sztuka". Był twórcą głównie scen rodzajowych związanych z obyczajami Hucułów. Przeżył fascynację tym regionem i jego malowniczość utrwalał wielokrotnie powracając do tematu Huculszczyzny. Poza tym malował martwe natury, pejzaże i portrety.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PAUTSCH Fryderyk
Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J.P.Laurensa. Począwszy od 1903 r. często wyjeżdżał na Huculszczyznę. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa w Akademii Sztuki we Wrocławiu; od 1919 kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i przemysłu Artystycznego w Poznaniu; w 1925 został profesorem Akademii krakowskiej. Należał do Tow. Artystów Polskich „Sztuka” i innych stowarzyszeń twórczych, uczestniczył w wielu wystawach. Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl