olej, płótno, 100 x 150 cm sygnowany u dołu z prawej: FPautsch Bibl.: Fryderyk Pautsch 1877-1950, Katalog wystawy monograficznej oprac. Piotr Łukaszewicz, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 1978.
Pautsch, członek Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i założyciel poznańskiej grupy Świt, należał do ostatniego modernistycznego pokolenia malarzy. Jego sztuka wywodziła się z nurtu naturalistyczno-ekspresyjnego, któremu patronowali Nieztsche i Skandynawowie i tej tendencji był wierny do końca życia. Był profesorem w latach 1912-1919 Akademie für Kunst und Kunstgewerbe we Wrocławiu oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1925 -1950. W malarstwie rodzajowym przez całe życie chętnie wracał do folkloru podhalańskiego i huculskiego, który poznał w dzieciństwie spędzanym w lesistym Beskidzie, w Delatynie i w Suchodole koło Doliny. Obraz utrzymany w charakterystycznej dla Pautscha konwencji malarskiej, wypracowanej w latach 20-tych. Maluje wówczas liczne kompozycje ukazujące targ na Huculszczyźnie. Bliski plan zapełnia tłum postaci, zwierząt są one malowane ostro zaznaczonym konturem. W dali za rzeką rozciąga się wielobarwny, utrzymany w nasyconych barwach pejzaż z dominującą bryłą cerkiewki.
PAUTSCH Fryderyk
Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J.P.Laurensa. Począwszy od 1903 r. często wyjeżdżał na Huculszczyznę. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa w Akademii Sztuki we Wrocławiu; od 1919 kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i przemysłu Artystycznego w Poznaniu; w 1925 został profesorem Akademii krakowskiej. Należał do Tow. Artystów Polskich „Sztuka” i innych stowarzyszeń twórczych, uczestniczył w wielu wystawach. Malował rodzajowe sceny z życia Hucułów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejzaże, a we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl