Thorgal - Szkarlatny Ogień, plansza komiksowa nr 14, tom 35, 2016 r.
gwasz, tusz/papier,kadry rysowane oddzielne, naklejone na karton o wymiarze 67 x 50 cm scenariusz: Xavier Dorison
„Z komiksem wiąże się coś jeszcze, poza wrażeniami estetycznymi towarzyszącymi odbiorowi pracy plastycznej. Myślę tu o emocjach, związanych z lekturą komiksu, o całym bogactwie intensywnych odczuć, kiedy to układ zestawionych na planszy obrazków ożywa i zmienia się w wyobraźni czytelnika w imaginacyjny film. Grzegorz Rosiński to nie tylko wybitnie utalentowany artysta, mistrz rysunku i malarstwa. To także człowiek, który swoimi malowanymi po nocach obrazkami rozbudził i na zawsze odmienił wyobraźnię pokoleń czytelników komiksowych opowieści na całym świecie (tak, przyznaję się, moją też!)”. - WOJCIECH BIREK Grzegorz Rosiński jest jednym z bardziej rozpoznawalnych polskich rysowników. Sławę zyskał głównie jako autor kultowej, tworzonej od lat 70. serii „Thorgal”. Absolwent warszawskiego Liceum Sztuk Plastycznych a następnie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu tworzył ilustracje książkowe (m.in. serię młodzieżowych książek wojennych „Uwaga, Piegowaty!” Kazimierza Dębnickiego, komiksowe serie „Legendarna historia Polski”, „Kapitan Żbik” i „Pilot śmigłowca”. Pełnił również funkcję dyrektora artystycznego magazynu „Relax” – kultowej pozycji w której publikowano polskie oraz zagraniczne historie obrazkowe. W połowie lat 70. Rosiński wyjechał do Belgii, aby tam rozwijać swoją karierę artystyczną. Tam poznał Jeana Van Hamme’a, z którym stworzył niezwykły duet. Owocem tegoż duetu stała się rozpoznawalna na całym świecie, wydawana do dziś seria komiksowa „Thorgal”. W 1987 roku stworzyli razem wielokrotnie nagradzaną powieść „Szninlkiel”. Pierwotnie czarno-białą, po latach wydaną ponownie w kolorze. Poza kadrami i komiksowymi planszami, Rosiński tworzy doskonałej jakości szkice, projekty, obrazy i książkowe ilustracje. Rosiński eksperymentuje. Często wychodzi poza granice klasycznie rozumianego komiksu łącząc ze sobą komiks z malarstwem.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Urodził się 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. Po ukończeniu studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, początkowo zajął się grafiką użytkową, tworząc oprawę graficzną do książek i rysunki satyryczne, oraz projektując okładki do płyt i plakaty.
Od 1968 r. skupił się na tworzeniu komiksów, m. in. z serii „Kapitan Żbik” i „Pilot śmigłowca”. W drugiej połowie lat 70. jako kierownik artystyczny prowadził polski magazyn komiksowy „Relax”, w którym publikował także rysowane przez siebie komiksy o tematyce historycznej i fantastyczno-naukowej (np. Najdłuższa podróż, scen. Rian Asars).
W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, realizując m. in. rysunki do popularnych serii komiksowych Thorgal i Yans, a także tworząc powieść graficzną Szninkiel (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. z powodu utrudnień spowodowanych wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.
Dorobek plastyczny Rosińskiego w ostatnich latach prezentowany był na kilku indywidualnych wystawach, m.in. we Francji, Belgii i Szwajcarii oraz na zbiorowej wystawie komiksu polskiego we Włoszech.
Publikowane regularnie komiksy przyniosły mu powszechne uznanie czytelników oraz krytyków, co znalazło odzwierciedlenie w licznych nagrodach oraz polskich i belgijskich odznaczeniach, przyznanych za wkład w kulturę obu krajów: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), belgijski Order Leopolda II (2010).
Jego komiksy publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym – oczywiście – także w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym twórcą komiksowym.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl