MARTWA NATURA Z OBRAZEM MATKI BOSKIEJ OSTROBRAMSKIEJ W TLE, 1931
olej na płótnie, 100 x 80 cm, sygnowany i datowany p.d. "G. PILECKI /WILNO 1931"
Malarz, konserwator. Będąc studentem Uniwersytetu Petersburskiego, od 1915 roku uczestniczył w zajęciach Nowej Pracowni Artystycznej - prywatnej szkoły, w której uczyli artyści związani z "Mirem Iskusstwa", między innymi A. Benois, B. Kustodijew i Aleksander Jakowlew. Wróciwszy do Polski, został uczniem Tadeusza Pruszkowskiego; dyplom uzyskał w 1927 roku. W latach 1920-1939 należał do Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków, z którym wystawiał, także m.in. na jubileuszowej wystawie Towarzystwa w Zachęcie. Po wojnie nagradzany, m.in.za konserwację Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki. W l. 20-tych i 30-tych - czołowy reprezentant, obok Karnieja i Kwiatkowskiego, "szkoły wileńskiej" - grupy malarzy skupionych wokół Ludomira Slendzińskiego, wyznających zasady określane często jako neoklasycyzm. Widoczny był w twórczości tych artystów wpływ niemieckiej "Nowej Rzeczowości", a także awangardy włoskiej z grupy Novecento ("Dwudziesty wiek"). Pilecki najpełniej wyrażał założenia artystyczne "grupy wileńskiej" w portretach, naśladujących styl mistrza - Ludomira Slendzińskiego. Jednakże już na pierwszej wystawie Wileńskiego TAP prezentował studia kwiatów i owoców oraz martwe natury.
PILECKI Gustaw
Gustaw Pilecki był malarzem i konserwatorem. Studia artystyczne rozpoczął w Petersburgu w pracowni Nowaja Chudożestwiennaja Mastierskaja im. Kniaźny Gagarinoj. W 1927 roku ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie. Był członkiem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków w latach 1921 - 1939. Wystawiał wraz z tym ugrupowaniem na wystawach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Na stałe mieszkał w Warszawie, gdzie prowadził intensywną działalność konserwatorską, także po zakończeniu II wojny światowej. Od 1945 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace malarskie Pileckiego to ogromna rzadkość na rynku antykwarycznym. Jest znany głównie z portretów.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl