olej na płótnie dublowanym, 54 x 66,3 cm, sygnowany p.d. "H. Rudzka C." Na odwrocie kartka z odręcznym napisem "własność / Wandy i Julii Przyboś"
"Twórczość Hanny Rudzkiej- Cybisowej znalazła uznanie w kręgu kolegów i znawców już przed II wojną, a w okresie powojennym zyskiwała coraz większy, niekwestionowany autorytet. Obrazy jej znajdziemy we wszystkich muzeach Polski, wielu zbiorach prywatnych, także za granicą. Otrzymala wszelkie możliwe w Polsce wyróżnienia, nagrody, a także Grand Prix w Monte Carlo (1966) oraz nagrodę im. Jurzykowskich w Nowym Jorku (1987). Jej monografię za życia napisała Helena Blum, w Los Angeles ukazała się książka Women in Art (1977), gdzie autorka wymienia Rudzką-Cybisową jako jedną z najwybitniejszych kobiet malarek w sztuce światowej [Maria Rzepińska]". "Ideałem kapistów było, aby relacje wzajemnych odziaływań i sąsiedztw barwnych zobaczonych w naturze wyselekcjonować i przetransponować tak, by osiągnąć niezachwianą płaszczyznę obrazu równomiernie napiętą, unikając przy tym dekoracyjności czy stylizacji. Ambicją ich była dźwięczność koloru (termin wprowadzony przez Pankiewicza), ale miał to być kolor nie surowy lecz przetrawiony indywidualnie i utkany z drobnych plam. Nie rezygnowali przy tym z wyrażania stosunków przestrzennych, ale zarówno one, jak cień i światło, miały być wyrażone przede wszystkim przez relacje chromatyczne z szeregu: ciepłe - zimne. Tendencje te i ambicje widzimy w malarstwie Rudzkiej-Cybisowej z konsekwencją i stałością, jaką rzadko znajdziemy u innych członków Komitetu Paryskiego [Maria Rzepińska]".
RUDZKA-CYBISOWA Hanna
Urodziła się w 1897 r w Mławie, zmarła w 1988 r w Krakowie. Studia początkowo w warszawskiej SSP u M. Kotarbińskiego kontynuowane w krakowskiej ASP. Współzałożycielka Komitetu Paryskiego. W Paryżu do 1931 r kiedy to miała miejsce pierwsza wystawa kapistów w paryskiej Galerie Zak. Malowała głównie pejzaże i martwe natury, początkowo ulegając wpływom impresjonizmu. Była pierwszą kobietą w historii krakowskiej ASP, która otrzymała nominację profesorską. Wykładała w tej uczelni do 1967 r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl