Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KRAJEWSKA Helena | PEJZAŻ PODGÓRSKI, 1994

Helena KRAJEWSKA (1910 Biecz - 1998 Warszawa)

PEJZAŻ PODGÓRSKI, 1994

Olej, płótno; 41 x 54 cm
Sygnowany i datowany p. d.: H KRAJEWSKA 94

Helena Krajewska w latach 1928-1929 uczyła się w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Krakowie, zaś w okresie 1929-1934 studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych malarstwo w pracowniach Miłosza Kotarbińskiego i Feliksa Szczęsnego Kowarskiego, a grafikę u Władysława Skoczylasa, Leona Wyczółkowskiego i Edwarda Czerwińskiego. Ukończyła również studium pedagogiczne. Od czasów studenckich związana była z ruchem lewicowym. Od 1935 roku do wybuchu wojny działała w ugrupowaniu artystycznym Czapka Frygijska. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych organizowanych wspólnie z mężem Juliuszem Krajewskim. Prace artystki pokazywano też na licznych wystawach zbiorowych. Jej twórczość obejmuje malarstwo sztalugowe, grafikę, ilustrację książkową i plakat. W latach 30-tych wykonywała kompozycje zaangażowane społecznie. Po wojnie artystka aktywnie uczestniczyła w tworzeniu sztuki realizmu socjalistycznego. Częstymi tematami jej prac byli ludzie, ich losy i praca, a także pejzaże i martwe natury. Prowadziła także działalność publicystyczną zajmując stanowisko redaktora naczelnego "Przeglądu Artystycznego". W 1961 roku wraz z mężem założyła Grupę Malarzy Realistów.
Prezentowana praca jest późnym obrazem artystki i przedstawia widok podgórskich pól malowany zdecydowanymi, krótkimi pociągnięciami pędzla. Gama barwna jest bogata, lecz przygaszona z dominującymi tonami zieleni i brązów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KRAJEWSKA Helena
Autorka studiowała w latach 1929-1934 w akademii warszawskiej, m.in. w pracowniach M. Kotarbińskiego i F. S. Kowarskiego. Związana z lewicowymi środowiskami komunizującymi, należała do Klubu Artystów "Czapka Frygijska", wraz z nim wystawiając od 1936 roku.
"Polegli artyści" to koledzy Heleny Krajewskiej z warszawskiej uczelni, również członkowie "Czapki Frygijskiej": Kazimierz GEDE (1909-1937), Franciszek BARTOSZEK (1910-1943) i Zygmunt BOBOWSKI (1902-1943). Gede, rysownik, ilustrator lewicowych pism "Oblicze Dnia" i "Lewar" - wyjechał do Hiszpanii, gdzie walczył w brygadach międzynarodowych; zginął w Estramadurze.
Bobowski i Bartoszek polegli tego samego dnia, 15 maja 1943 r. podczas akcji bojowej na Bank Społem w Warszawie, w której brali udział jako oficerowie Gwardii Ludowej.
Najbardziej może znana z przyczyny autorstwa sztandarowych dzieł socrealizmu, Helena Krajewska dowodzi jednak, że dobra lekcja malarstwa klasycyzującego, monumentalnego, jaką odebrała od swoich profesorów akademickich, nie została zapomniana. Oglądając Epitafium... nie można nie myśleć o Felicjanie Szczęsnym Kowarskim, jak też o wojennych obrazach innego profesora - również "poległego artysty": zamordowanego przez Niemców Leonarda Pękalskiego.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl