BERLEWI Henryk | Akt kobiety, 1922

Henryk BERLEWI (1894 - 1967)

Akt kobiety, 1922

litografia barwna, papier; 61,5 x 49,5 cm
sygn. p.d. H.BERLEWI 1922
Na odwrocie owalna pieczęć: Etude CHAPELLE PERRIN FROMANTIN/ ATELIER BERLEWI/ * VERSAILLES *

Praca pochodzi z okresu berlińskiego i antycypuje koncepcję mechanofaktury. Łukowate kontury kobiecej sylwety i przenikające się jednorodne płaszczyzny barw czarnej i brązowej skontrastowane z neutralnym, białym tłem wywodzą się z kubistycznej geometryzacji i fragmentaryzacji form. W swej stylistyce kompozycja bliska jest sztuce F. Légera. Tak wczesna praca Berliewiego, dająca świadectwo jego ewolucji twórczej, stanowi rzadkość na rynku antykwarycznym. Dobrym materiałem porównawczym są datowane również na 1922 r. linoryt "Siedząca kobieta" (repr. w książce J. Malinowskiego "Grupa Jung Idysz i żydowskie środowisko Nowej Sztuki w Polsce" (Warszawa 1987, il. 68) oraz gwasz "Młoda kobieta w czerwonym szalu" (repr. katalog aukcyjny Polswiss Art, 12.10.1997, poz. 25).

BERLEWI Henryk

Urodził się w 1894 r w Warszawie, zmarł w 1967 r w Paryżu. Studia w warszawskiej SSP. Kontynuował naukę w Antwerpii i paryskiej Ecole des Beaux-Arts.Uznany za prekursora op-artu. Przedstawiciel najbardziej awangardowego nurtu polskiej polskiej sztuki nowoczesnej. Członek ugrupowania "Blok" Związany z artystyczną awangardą europejską - m.in. T. van Doesburgiem, V. Eggelingiem, M. van der Rohe, L. Moholy-Nagyem. Jego zainteresowanie konstruktywizmem ukierunkował poznany przez artystę El Lissitzky. Wystawiał i przebywał w Berlinie lat 20-tych. Miał tam wystawę indywidualną w 1926 r w galerii Der Sturm. W 1924 r ogłosił manifest "Mechano-Faktura" , w którym odrzuca malarstwo iluzji przestrzennej na rzecz dwuwymiarowości płócien. Ogranicza skalę barw do białej, czarnej i czerwonej. Posługuje się szablonami. Zakłada firmę relamową, w której realizuje swoje pomysły druku funkcjonalnego. W 1928 r zamieszkał na stałe w Paryżu, powrócił do malarstwa figuratywnego, malował portrety.
Przez krytykę światową uznany za jednego z kilkuset najwybitniejszych twórców XX wieku/ "ARTof the 20th Century" TASCHEN 2000./

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: