tempera, płótno naklejone na tekturę; 39 x 46 sygn. l.d. H.BERLEWI 1950 Na odwrocie: Henri Berlewi/ Variante d`une Nature Morte, 1950/ (?)
Berlewi był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy artystycznej XX wieku, twórcą pierwszej doktryny polskiego konstruktywizmu tzw. "mechanofaktury". Od drugiej połowy lat 20. Do II wojny światowej tworzył portrety inspirując się twórczością Cezanne`a. W latach 1947-1956 malarstwo Berlewiego przechodziło przez fazę tzw. "reintegracji przedmiotu". Wtedy artysta malował martwe natury o ostrym kolorycie i prostych syntetycznych formach, które noszą ślady dawnej fascynacji kubizmem m.in. "Stołek z czerwoną szmatą", "Martwa natura z owocami" oraz oferowane dzieło. Okres "reintegracji przedmiotu" stał się wstępem do nowych eksperymentów z malarstwem abstrakcyjnym i poszukiwań kinetyczno-wizualnych.
Urodził się w 1894 r w Warszawie, zmarł w 1967 r w Paryżu. Studia w warszawskiej SSP. Kontynuował naukę w Antwerpii i paryskiej Ecole des Beaux-Arts.Uznany za prekursora op-artu. Przedstawiciel najbardziej awangardowego nurtu polskiej polskiej sztuki nowoczesnej. Członek ugrupowania "Blok" Związany z artystyczną awangardą europejską - m.in. T. van Doesburgiem, V. Eggelingiem, M. van der Rohe, L. Moholy-Nagyem. Jego zainteresowanie konstruktywizmem ukierunkował poznany przez artystę El Lissitzky. Wystawiał i przebywał w Berlinie lat 20-tych. Miał tam wystawę indywidualną w 1926 r w galerii Der Sturm. W 1924 r ogłosił manifest "Mechano-Faktura" , w którym odrzuca malarstwo iluzji przestrzennej na rzecz dwuwymiarowości płócien. Ogranicza skalę barw do białej, czarnej i czerwonej. Posługuje się szablonami. Zakłada firmę relamową, w której realizuje swoje pomysły druku funkcjonalnego. W 1928 r zamieszkał na stałe w Paryżu, powrócił do malarstwa figuratywnego, malował portrety.
Przez krytykę światową uznany za jednego z kilkuset najwybitniejszych twórców XX wieku/ "ARTof the 20th Century" TASCHEN 2000./
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl