Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOZAKIEWICZ Henryk | Kompozycja surrealistyczna z aktem, 1968 r.

Henryk KOZAKIEWICZ (1936 - 1985)

Kompozycja surrealistyczna z aktem, 1968 r.

olej/płótno, 136 x 58 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Henryk Kozakiewicz | 1968'

* opłata droit de suite

"Malarstwo HENRYKA KOZAKIEWICZA (1936 - 1985) w Galerii Arkady stanowi dla nas okazję do zadumy nad głośnym niegdyś (lata 20 -te i 50-te XX w.) surrealizmem. Szkoła ta wyzwoliła malarstwo od czystej sztuki i wyłoniła kolorowy świat przedmiotów, które miały być tak 'piękne jak przypadkowe spotkanie na stole prosektoryjnym maszyny do szycia i parasola'. Ten zdumiewający zestaw wyjaśnił prekursor surrealizmu (inaczej: nadrealizmu) poeta francuski Lautremont. Obrazy surrealistów były więc tryumfem podświadomości i nieskrępowanej wyobraźni. W malarstwie tym chodziło bardziejo komunikat do widza niż jakiekolwiek rozwiązania formalne. Z uwagi też na tematykę nie był surrealizm malarstwem ascezy wizualnej. Artyści stwierdzili wręcz, że w ich sztuce realizują freudowską 'zasadę przyjemności'. Surrealizm był i pozostaje jednym z najbardziej widowiskowych kierunków w sztuce XX stulecia. Niestety, co trzeba podkreślić, często ociera się o kicz.
W swoim malarstwie Kozakiewicz czerpie z poetyki surrealistycznej. Oto jeden z jego czysto nadrealistycznych pejzaży. Co widzimy? W tle błękitno - brzoskwiniowo - rdzawe chmury. Uciekają bądź jakby płyną niespokojnie w górny kąt obrazu. Oddzielona od nich ostrym horyzontem, niemal pustynna, szarogranatowa ziemia. Pod horyzontem samotne, zeschłe drzewo, dramatycznie skręcone ('smutne'). Bliżej widza uciekający fragment schodów z białego marmuru. Tajemnicza budowla, do której zdają się przynależeć schody, rzuca długi cień zapadającego wieczoru. Czyste powietrze. W nim na tle nieba i ziemi, jak we śnie, unoszą się przedmioty. Olbrzymia harfa zbudowana jakby z 'warkoczy', nad nią fragment muru, po którym spływa purpurowa (krwawa...) draperia. Całkiem z boku, ucięty 'fruwający' fotel. Wszystkie te przedmioty uczestniczą w dramacie przemijania. Budują nastrój chwili 'przed' a może i 'po' jakimś niepokojącym zdarzeniu. Nigdy nie dowiemy się jakim.
Obrazy Kozakiewicza dziedziczą zarówno zalety, jak i wady surrealizmu. Autor czyni jednak pewne charakterystyczne 'polskie' odstępstwo od klasycznego surrealizmu - usiłuje (w takich płótnach jak: 'Bliźni' czy 'Portret zwycięzcy') przemycić treści erotyczno - społeczne. W naszym kraju, jakże mogłoby być inaczej...
A tak poza tym, ciekawa to wystawa i warto ją zobaczyć". (Antoni Szoska, Z sal wystawowych. Malarstwo Henryka Kozakiewicza, "Echo Krakowa", nr 250, 23.12.1986)


Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, dyplom otrzymał w 1961 roku w pracowni malarstwa prof. Tomorowicza. Zajmował się malarstwem i grafiką.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOZAKIEWICZ Henryk
Henryk Kozakiewicz studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa profesora Tomorowicza. Dyplom uzyskał w 1961 roku. Był malarzem i grafikiem. Wypracował rozpoznawalny styl będący osobistą interpretacją surrealizmu, zawsze zabarwiony szczególnym smutkiem i niepokojem oraz reminiscencjami traumatycznego czasu wojny.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl