Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KUNA Henryk | Głowa mężczyzny

Henryk KUNA (Warszawa 1879 - Toruń 1945)

Głowa mężczyzny

brąz, podstawa - biały marmur, wys.: 50 cm
sygnatura ryta: `Kuna`

Początkowo mieszkał w Grójcu i Ciechanowie, kształcąc się na rabina. Od około 1900 roku rozpoczął naukę rze¼by w Warszawie w pracowni Piusa Welońskiego, kontynuując następnie studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Konstantego Laszczki. W 1903 i 1910 roku odwiedzał Paryż, kształcąc się w dziedzinie obróbki kamienia i marmuru. W 1921 roku w Warszawie był członkiem - założycielem i jednym z najbardziej aktywnych uczestników wystąpień ugrupowania Rytm. Od 1936 roku prowadził katedrę rze¼by na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. We wczesnej twórczości Kuna inspirował się sztuką Auguste Rodina - studiował bowiem u zafascynowanego francuskim rze¼biarzem Konstantego Laszczki, a podczas pobytu w Paryżu zetknął się bezpośrednio z dziełami tego artysty. W pó¼niejszej twórczości, po kolejnym pobycie w Paryżu, widoczne są wpływy rze¼by Aristide Maillola i innych artystów spod znaku tzw. nowego klasycyzmu. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Kuna wypracował swój indywidualny styl - rze¼bione wówczas posągi cechował łagodny, "opływowy" kontur oraz pewnego rodzaju dekoratywność przejawiająca się w rytmizacji formy. Do najbardziej znanych i cieszących się powszechnym uznaniem dzieł należały figury kobiece, komponowane z przeznaczeniem do funkcjonowania w plenerze lub w otoczeniu architektury. W latach trzydziestych artysta pracował przede wszystkim nad pomnikiem Adama Mickiewicza w Wilnie, do realizacji którego zdobył prawo, wygrywając konkurs na projekt tego monumentu w 1931 roku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl