Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU

Henryk PODDĘBSKI (1890-1945)

Istebna na Śląsku - Muzeum Śląskie. [193-].

Fotografia form. 17x12 cm

(Przedstawia drewniany budynek w otoczeniu drzew mieszczący siedzibę muzeum. Elewacja przesłonięta dekoracyjnymi gankami na drewnianych słupach - ciekawy przykład architektury drewnianej. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "H.Poddębski". Na odwrocie piecz.: "Copyright by Henryk Poddębski Zajęcza 7, tel. 526.39 Warsaw Pologne", "Studium Turyzmu Uniwersytetu Jagiellońskiego", "Archiwum fotograficzne Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji" oraz odręcznie: "Istebna, na Śląsku - Muzeum Śląskie. Stan bardzo dobry
H.Poddębski (1890-1945) - wybitny fotograf warszawski. Od 1911 związany z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym, gdzie przez wiele lat kierował pracownią fotograficzną. W 1934 jego archiwum liczyło ponad 6000 szklanych klisz. W l. 30-tych fotografował małoobrazkowym aparatem "Leica". Od 1925 prowadził znane atelier fotograficzne przy ul.Marszałkowskiej 25 w Warszawie. Jego prace były wysoko cenione na wystawach w kraju i za granicą - otrzymał wiele nagród i wyróżnień)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PODDĘBSKI Henryk

Jeden z najznakomitszych przedstawicieli tzw. fotografii krajoznawczej. Wykształcenie zdobył w Szkole Handlowej Warszawskiego Zgromadzenia Kupców, lecz na zawód wykonywany wybrał fotografię. Był wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Odbył wiele podróży fotograficznych, zasłynął zwłaszcza zdjęciami wykonanymi na Kresach. Przez cały okres międzywojenny Poddębski z pasją dokumentował Warszawę, pozostawiając pokaźny zbiór negatywów. W 1919 roku objął stanowisko sekretarza Komisji Fotograficznej PTK. Rok 1925 był przełomowym w twórczości fotografa - zgromadziwszy potężny materiał po wyprawie na Wołyń, otworzył w Warszawie własne atelier fotograficzne specjalizujące się w fotografii krajoznawczej. Jego fotografie często pojawiały się w prasie, książkach i wydawnictwach albumowych. Zmarł w hitlerowskim obozie Vaihingen koło Stuttgartu. Duża część dorobku fotografa przetrwała okupację oraz powstanie warszawskie i znajduje się obecnie w Instytucie Sztuki PAN oraz w posiadaniu córki autora.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl