Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RODAKOWSKI Henryk | Szkice postaci w strojach historycznych

Henryk RODAKOWSKI (1823 Lwów -1894 Kraków)

Szkice postaci w strojach historycznych

akwarela, ołówek/papier, 22 x 13 cm (w Świetle oprawy)
napis u dołu: `Poświadczam że jest to praca
Rodakowskiego prof. Cas. Pochwalski | 19 4 921`

Malarstwa uczył się w Wiedniu, a w l. 1846 - 1850 w Paryżu u L. Cognieta. W 1889 r. przeniósł się na stałe do Wiednia, później do Zakopanego i Krakowa, gdzie w 1894 r. został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych. Był wybitnym portrecistą; sławę przyniósł mu debiut na paryskim Salonie w 1852 r., gdzie otrzymał wielki złoty medal za `Portret generała Dembińskiego`. Sukces odniósł też rok później wystawiając "Portret matki", obraz, który sam Delacroix nazwał `prawdziwym arcydziełem`. Malował też obrazy historyczne i rodzajowe, wykonał wiele szkiców rysunkowych i akwarelowych. Jest jednym z najwybitniejszych malarzy polskich XIX w.; malarstwo nie stanowiło dla artysty źródła utrzymania, dlatego jego obrazy powstawały bardzo długo i były dopracowywane w każdym szczególe, stąd prace tego artysty na rynku antykwarycznym pojawiają się niezwykle rzadko.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RODAKOWSKI Henryk
Henryk Rodakowski, syn zamożnego adwokata - ukończył w Wiedniu studia prawnicze w ekskluzywnym zakładzie Theresianum. Jednocześnie pobierał prywatne lekcje malarstwa w pracowniach Josepha Danhausera, Friedricha von Amerlinga i Franza Eybla.

Uczył się w Wiedniu, a w l. 1846-1850 w Paryżu u L.Cognieta. W 1889 przeniósł się do Wiednia, później do Zakopanego i Krakowa, gdzie w 1894 został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych. Był wybitnym portrecistą. Sławę przyniósł mu debiut na paryskim Salonie 1852 gdzie otrzymał wielki złoty medal za Portret generała Dembińskiego. Sukces odniósł też rok później wystawiając Portret matki, obraz, który sam Delacroix nazwał „prawdziwym arcydziełem”.

Artysta malował też obrazy historyczne i rodzajowe. Twórczość Rodakowskiego przypomniała ostatnio monograficzna wystawa jego dzieł przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

W Paryżu uczęszczał na nauki do atelier Leona Cognieta, a w roku 1867 wrócił do Polski. w 1872 roku osiadł na dłużej we Lwowie, a od roku 1893 zamieszkał w Krakowie, gdzie po śmierci Jana Matejki objął kierownictwo Szkoły Sztuk Pięknych. Malarska wirtuozeria artysty polega m.in. na wykorzystywaniu szeregu szczegółowo opracowanych szkiców, wedle ówczesnej zasady akademickiej. Szkic do rozbudowanej sceny z sylwetkami ludzi, zwierząt i wozami, naokoło których artysta umieścił wyliczenia matematyczne. Te same figury, choć w innych ujęciach przedstawione są w szkicu do alegorii rolnictwa, zamieszczonej w katalogu wystawy artysty z 1994 roku: Anna Król, Henryk Rodakowski, (1823-1894), Kraków 1994 r., poz. II 349, s. 215.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl