Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
STAŻEWSKI Henryk | Relief

Henryk STAŻEWSKI (1894 - 1988)

Relief

akryl, płyta pilśniowa,
49,3 x 44
na odwrociu napis: "H. Stażewski"

Jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej awangardy światowej i pionierów polskiej awangardy międzywojennej. Studia artystyczne odbył w l. 1913-1919 w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza. W 1923 wziął udział w Wystawie Nowej Sztuki w Wilnie inicjującej ruch konstruktywistyczny w Polsce. Był członkiem-założycielem grupy "Blok kubistów, suprematystów i konstruktywistów" oraz ugrupowań, które przejęły programowe założenia Bloku - Praesens i "a.r.". Począwszy od 1924 odwiedzał wielokrotnie Paryż, gdzie nawiązał kontakty z Mondrianem i Seuphorem. Należał do międzynarodowych ugrupowań Cercle et Carré oraz Abstraction-Création. Po wojnie artysta związał się z warszawską Galerią Krzywe Koło oraz zainicjował powstanie Galerii Foksal (1965). W konstruktywistycznej fazie twórczości inspirowały Stażewskiego unistyczne kompozycje Strzemińskiego i neoplastycyzm grupy De Stijl. Bardzo zróżnicowana formalnie twórczość z l. 60. i 70. wpisywała się całkowicie w ramy abstrakcji geometrycznej. W drugiej połowie lat 50. pojawił się w sztuce artysty nowy środek wyrazu - relief, który wyparł na ok. 20 lat media czysto malarskie. W 1968 nasiliła się tendencja do poddawania dzieła sztuki obiektywnym prawom nauki. Podstawowym modułem w pracach z tego okresu był kolorowy kwadrat, który artysta multiplikował nieznacznie tylko różnicując jego barwę. W l. 80. barwa współtworzyła dynamiczną grę geometrycznych elementów. W oferowanej pracy jednorodną płaszczyznę zieleni dynamizuje ukośny bieg nałożonego na nią błękitnego paska, którego górna krawędź zaakcentowa jest żółcienią. Istotą tej kompozycji, odznaczającej się zdyscyplinowaniem i lakonicznością środków wyrazu, są wzajemne relacje elementarnych figur geometrycznych i wzajemne oddziaływanie dopełniających się barw.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STAŻEWSKI Henryk
Urodził się w 1894 r w Warszawie, zmarł w 1988 tamże. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza. Debiutował na wystawie grupy formistów. Jeden z inicjatorów nurtu konstruktywistycznego w polskim malarstwie.Założyciel grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Ściśle związany z międzynarodowymi grupami artystycznymi działającymi w Paryżu - Cercle et Carre, Abstraction-Creation. Wystawiał zarówno w Polsce jak i zagranicą. Współredagował pismo "L`art. Contemporain - Sztuka Współczesna". Zajmował się publicystyką i teorią sztuki. Był jednym z twórców Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, otwartej dla publiczności w 1931 r. Po wojnie związany z Galeria Krzywe Koło w Warszawie. Inicjator powołania do życia Galerii Foksal w 1955 r. W twórczości artysty odnależć można wpływy kolejnych nurtów awangardy XX w - od kubizujących prac przez konstruktywizm do abstrakcji geometrycznej. Przez ponad 20 lat tworzył reliefy, zarzucając prace malarskie. Twórca "białych obrazów" - pustych płaszczyzn z ledwie zaznaczonymi liniami. Artysta uznany przez międzynarodową krytykę za jednego z twórców sztuki XX wieku.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl