Cykl 10 akwafort. 3 ryciny o wymiarach 16 x 13,5 cm, 7 rycin - wymiary 13 x 11 cm lub nieco mniejsze. Dwie spośród największych, sygnowane na płycie "Skurpski 45"; pozostałe sygnowane ołówkiem "Skurpski" (tylko jedna - "Skurpski 46"), a także na płycie, rozmaicie: "Skurp", "Skurpski", "H/S", "Skurpski 48". ]
O cyklu okupacyjnym "Humanizm wojny" mówił sam artysta: "zawarłem w nim moje przemyślenia na temat wojny i tragedii ludzkich." W bogatej i różnorodnej twórczości Hieronima Skurpskiego grafika stanowiła zamknięty rozdział (lata 1944 - 1968). Pozostało z tego okresu około 100 plansz graficznych wykonanych w technikach metalowych: akwaforcie, akwatinci9e, suchej igle, monotypii czy tzw. odprysku. Większość znajduje się w zbiorach Ossolineum, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Rzadkość na rynku antykwarycznym.
Urodzony w 1914 roku w Skurpiach pod Działdowem. Studia artystyczne odbywał w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1944 r. Pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Lublinie, do Olsztyna przyjechał w marcu 1945 r, z pierwszą ekipą Pełnomocnika Rządu na Okręg Mazurski. Był organizatorem oraz wieloletnim kustoszem i dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur, szefował Biuru Wystaw Artystycznych, był prezesem olsztyńskiego oddziału ZPAP, inspirował i współorganizował wiele inicjatyw kulturalnych i społecznych (m.in. Współzałożyciel i wieloletni prezes SSK "Pojezierze"). Opublikował prace naukowe i popularyzatorskie z dziedziny sztuki i kultury ludowej, ochrony zabytków i sztuki współczesnej. Posiada liczne odznaczenia państwowe oraz wśród wielu licznych - regionalną nagrodę im. Michała Lengowskiego (1988 r) i ogólnopolską nagrodę im. Oskara Kolberga 91991 r), medal im. Biskupaa Ignacego Krasickiego. Ofiarowując w 1992 r. 30 obrazów olejnych i 30 rysunków miastu Nidzica, zapoczątkował istnienie w nim Galerii "Baszta". Miał wiele wystaw indywidualnych - m.in. W 1980 r. W warszawskiej "Zachęcie", brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, prezentując malarstwo i grafikę.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl