olej, tektura, 50 x 40,5 cm sygn. l.d.: I. Pinkas Praha 1925 Na odwrocie drukowana naklejka wypełniona atramentem: Ignacy Pinkas / Stare miasto / olej / 600 zł / data nadesłania: 25. III. 1926, oraz atramentem: Ignacy Pinkas, ołówkiem: stare miasto / ratusz.
Malarz, rysownik i grafik, uczeń krakowskiej ASP w pracowniach J. Malczewskiego i St. Dębickiego. Służył w Legionach Polskich, gdzie m.in. wykonywał liczne portrety żołnierzy. Po wojnie skierowany do Wilna, stworzył tam cykl miejskich pejzaży. Od 1920 mieszkał w Krakowie. Podczas podróży do Francji w 1924 artysta przez prawie rok przebywał w Pradze, wykonał kilkadziesiąt pejzaży z motywami miejskimi czeskiej stolicy. Z tego okresu pochodzi prezentowany na aukcji obraz. Po powrocie z Francji odwiedził Lwów, Warszawę, Wilno, podróżował nad Bałtyk. Uczestniczył w licznych wystawach krakowskiego i lwowskiego TPSP, warszawskiego TZSP, w wystawach legionowych. Malował obrazy olejne, akwarele i pastele, do jego ulubionych motywów należały pejzaże, widoki miast, portrety kolegów legionistów, malował również portrety znanych osobistości Krakowa.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl