Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HOLENDERSKI ITALIANISTA W TYPIE THOMASA WIJCKA,  II połowa XVII w. | SCENA WŚRÓD RUIN Z WRÓŻĄCYMI CYGANAMI

ITALIANISTA W TYPIE THOMASA WIJCKA, II połowa XVII w. HOLENDERSKI

SCENA WŚRÓD RUIN Z WRÓŻĄCYMI CYGANAMI

Olej, płótno, 45,5 x 59,5 cm

Obraz w tradycji tzw. bamboccianti - malarzy scen z życia pospólstwa w scenerii rzymskich ruin i zaułków. Ten popularny w siedemnastym wieku typ obrazów rodzajowych zapoczątkował holenderski malarz działający w Rzymie, Pieter van Laer (1592/95 - 1642) o przydomku "Bamboccio". Jako pierwszy zaczął on malować "niską" tematykę i odkrył specyficzną malowniczość włoskiej ulicy. Architektoniczny łuk z prawej strony ukazujący prześwit z widokiem na grupę podróżnych, koni i górzysty pejzaż w oddali, należy do bardzo charakterystycznych motywów bamboccianti, zwłaszcza w twórczości Thomasa Wijcka (1616-1677). W obrazach tego malarza często powraca też obecny i tutaj, motyw sznura z zawieszoną bielizną oraz pręta wbitego w ścianę, który rzuca cień. Pejzaż w prześwicie łuku, iluzjonistyczny motyw pręta i trójkąt roślinności na pierwszym planie z lewej strony, służący jako kompozycyjna kulisa, należą do najlepszych fragmentów obrazu. Postaci sztafażu również bliskie są twórczości Wijcka. Jednak dzieła tego artysty mają zazwyczaj bardziej rozbudowaną przestrzennie kompozycję.
Malownicza grupa Cyganów otaczających mężczyznę w błękitnym kaftanie i czerwonej czapce, na tle domostwa urządzonego w ruinach porośniętych roślinnością, ożywia scenę narracyjnym wątkiem: Cyganka wróży naiwnemu podróżnemu z ręki, podczas gdy dziecko z tyłu kradnie mu sakiewkę.
Bardzo ciekawy przykład siedemnastowiecznego holenderskiego malarstwa rodzajowego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl