Tusz, ołówek, papier; 31,5 x 18,5 w świetle passe-partout Sygnowany p.d. : I. Krzeczanowski | p.d. Kazimierz n/W
Artysta żydowski. Jego prace pokazywane były na wystawie "W Kazimierzu Wisła mówiła do nich po żydowsku... malarze żydowscy w kazimierskiej kolonii artystycznej", jaka prezentowana była w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym w roku 2007. W kata-logu wystawy czytamy: "W 1933 roku ukończył Miejską Szkołę Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie i rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach F. Kowarskiego, S. Chrostowskiego i L. Wyczółkowskiego. Uprawiał malarstwo, a przede wszystkim grafikę. Związany był z grupą lewicowych artystów tworzących Czapkę Frygijską. W 1938 roku wziął udział w Wystawie Sztuki Społecznej na Rakowcu. Zginął w gettcie w Białymstoku" (W Kazimierzu Wisła mówiła do nich po żydowsku... malarze żydowscy w kazimierskiej kolonii artystycznej, oprac. Waldemar Odorowski, Kazimierz Dolny 2007, s. 120). Rysunek tuszem przedstawiający fasadę renesansowego (1591) i najstarszego z zachowanych - spichlerza Mikołaja Przybyły (obecnie oddział Muzeum Nadwiślańskiego - Muzeum Przyrodnicze) z loggią pomiędzy potężnymi szkarpami i charakterystycznymi renesansowymi spływami. W porównaniu ze stanem obecnym - budynek ma zamurowane otwory dolnej i środkowej kondygnacji loggi.
KRZECZANOWSKI Izaak
Artysta żydowski. Jego prace pokazywane były na wystawie "W Kazimierzu Wisła mówiła do nich po żydowsku... malarze żydowscy w kazimierskiej kolonii artystycznej", jaka prezentowana była w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym w roku 2007. W kata-logu wystawy czytamy: "W 1933 roku ukończył Miejską Szkołę Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie i rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach F. Kowarskiego, S. Chrostowskiego i L. Wyczółkowskiego. Uprawiał malarstwo, a przede wszystkim grafikę. Związany był z grupą lewicowych artystów tworzących Czapkę Frygijską. W 1938 roku wziął udział w Wystawie Sztuki Społecznej na Rakowcu. Zginął w gettcie w Białymstoku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl