KONARSKI J. | KOZAK NA KONIU

J. KONARSKI

KOZAK NA KONIU

Olej, tektura; 22,4 x 9,6 cm
Sygnowany czarnym olejem, p.d.: J. Konarski

Prezentowana praca nosi wiele cech stylistycznych malarstwa polskich monachijczyków, o czym świadczą zarówno zdecydowane i dynamiczne pociągnięcia pędzla jak i tematyka z kresów siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej. Według H. P. Bühlera, autora książki o polskich monachijczykach, Alfred Wierusz Kowalski podpisywał nazwiskiem "Konarski" swoje prace przeznaczone do sprzedaży masowej. (H. P. Bühler, Jäger, Kosaken und polnische Reiter. Joseph Brandt, Alfred von Wierusz Kowalski, Franz Roubaud und der münchner Polenkreis, Hildesheim – Zürich – N. York 1993 r.)

KONARSKI J.

Malarz monachijski, naśladowca twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Istnieje również hipoteza, że "J. Konarski" to pseudonim samego A. Wierusza-Kowalskiego używany przez malarza w późniejszym okresie twórczości (zob. m.in. w opracowaniu Hansa-Petera Buehlera, Polska szkoła monachijska, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni, Amber, Warszawa, 1998, s.124). Istnieje rówinież teoria, że jest to pseudonim malarza Franciszka Bujakiewicza (1856 - 1918).