Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KONARSKI J. | Napad wilków

J. KONARSKI

Napad wilków

olej, tektura 31 × 60.5
sygn. p. d.: J. Konarski

Malarz, zapewne monachijski, tworzący na początku XX w., pozostający w orbicie wpływów artystycznych Alfreda Wierusza-Kowalskiego, czerpiący również z repertuaru tematów Józefa Brandta i Franza Roubaud, autor scen polowań, przejażdzek, postaci Czerkasów i Kozaków na koniach.

Motyw wilka trwale wprowadził do tematyki tzw. szkoły monachijskiej właśnie Wierusz-Kowalski i znany był jako najwybitniejszy autor napadów wilków. Prezentowany obraz wyraźnie nawiązuje stylistycznie do owych znakomitych wzorców - podczas jazdy przez zasypany śniegiem las sanie zostały zaatakowane przez wygłodniałe wilki. Niemal monochromatyczna, ciemna, harmonijna kolorystyka, zdominowana przez szarości i biele z elemantami brązów, podkreśla nastrój grozy.
Osadzenie "Napadu wilków" w konwencji tego malarstwa dowodzi, jak silne było oddziaływanie Monachium, a nie malejący popyt na nie - jak trwale ukształtowało ono gusta odbiorców. Praca o dużych walorach dekoracyjnych tworzy efektowną całość z bogatą, złoconą ramą.
Anna Dajnowska
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KONARSKI J.

Malarz monachijski, naśladowca twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Istnieje również hipoteza, że "J. Konarski" to pseudonim samego A. Wierusza-Kowalskiego używany przez malarza w późniejszym okresie twórczości (zob. m.in. w opracowaniu Hansa-Petera Buehlera, Polska szkoła monachijska, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni, Amber, Warszawa, 1998, s.124). Istnieje rówinież teoria, że jest to pseudonim malarza Franciszka Bujakiewicza (1856 - 1918).

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl