Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | Chłopak na kładce, 1890

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

Chłopak na kładce, 1890

olej, deska, 35,1 x 26,2
sygn. p. d.: J Malczewski / 90

Z ekspertyzy Agnieszki Ławniczakowej: "Obraz ten namalowany przez Jacka Malczewskiego w 1890 roku, wpisuje się w krąg jego wczesnej twórczości o charakterze realistycznym. Łączy się z folklorystyczną, rodzajowo-krajobrazową tematyką, podejmowaną przez artystę coraz częściej od połowy lat 80-ych XIX w. obok głównego do tej pory wątku sybirsko-martyrologicznego. Opiniowany obraz należy do znaczącego zespołu dzieł Malczewskiego, których bohaterem staje się wiejskie dziecko pojęte jako uosobienie wrażliwości i otwartości na różne aspekty świata. Między nimi np. "Pastuszek" z ok. 1890 (wł. MNP) czy "Pastuszek na łące" z ok. 1890 (wł. MNP), ukazują w realistyczny sposób, podobnie jak dzieło omawiane, postać wiejskiego chłopca w zielonym pejzażu. Jednak "Chłopakowi na kładce" szczególnie blisko do znacznie większego formatem obrazu z 1891, zwanego "Janko Muzykant" (ol. pł., 70 x 140, wł. pryw. w Warszawie, repr. w J. Puciata-Pawłowska: Jacek Malczewski, Wrocław-Warszawa-Kraków 1968, il. 42 poza tekstem). W obu obrazach odnajdujemy przedstawienie chłopięcego modela, samotnego, oddanego swoim myślom czy dziecięcym marzeniom, zanurzonego niemal w bujnej, napół dzikiej zieleni wiejskiego zakątka. W obu obrazach, uwagę artysty przyciąga niejako symbioza dziecka z naturą i z równą pieczołowistością oddane są tu i tam szczegóły postaci co wyglądu polnych roślin. W obu kompozycjach dominuje tez chłodna paleta oglądanych w cieniu zieleni."

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl