Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | Finale, z tryptyku Kobieta, 1918

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

Finale, z tryptyku Kobieta, 1918

Olej, dykta, 100 x69
Sygn l.g.: J Malczewski / 1918

Oferowany obraz jest odpowiednikiem obrazu "Intermezzo" (Muzeum Sztuki w Łodzi) jako część tryptyku "Kobieta" z 1918 r. Wspólna dla obu kompozycji jest postać przysiadłej na żerdzi kobiety będącej połączeniem znamiennych dla ikonografii Malczewskiego postaci uskrzydlonej Nike i drapieżnej Chimery kuszącej zmysłowymi wdziękami. W obrazie "Intermezzo" ku personifikacji Zwycięstwa - Nike przez bujnie porośnięte trawami łąki podąża autoportretowo ujęta postać artysty. Czy zmierza on do kresu posłannictwa swej sztuki, sztuki utożsamionej z patriotycznym obowiązkiem, a zarazem z osobistym cierpieniem? Jest rok 1918, nadchodzi oczekiwana przez pokolenia Polaków wolność. Obraz "Finale" nie przynosi jednak jednoznacznie pozytywnego zakończenia. Obok Nike spoczywa na ziemi martwy wędrowiec. Metaforyczne przesłanie obrazu zdaje się nawiązywać do dramatu "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego, w którym odzyskanie politycznej wolności możliwe jest dzięki krwawej ofierze narodu. Przedstawione postacie są, w sposób charakterystyczny dla sztuki Malczewskiego, mistrzowsko narysowane w skomplikowanym skrócie perspektywicznym i znakomicie wymodelowane pewnym swobodnym duktem pędzla. O warsztatowej maestrii świadczy skomplikowana harmonia tonów zieleni, błękitu, różów i bieli. Obraz "Intermezzo" repr. jest w publikacji Teresy Grzybkowskiej "Świat obrazów Jacka Malczewskiego" (Warszawa 1996, il. 32, s. 160).
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl