Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | GŁOWA UKRZYŻOWANEGO (?) CHRYSTUSA W KORONIE CIERNIOWEJ, ok. 1925 r.

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

GŁOWA UKRZYŻOWANEGO (?) CHRYSTUSA W KORONIE CIERNIOWEJ, ok. 1925 r.

Kredki, węgiel, pastel, biele gwaszem, papier naklejony całą powierzchnią na tekturę; 35,8 x 67,7 cm
Sygn. p. d. twardym ołówkiem: JMalczewski

To stosunkowo znacznych rozmiarów, przejmująco ekspresyjne przedstawienie głowy Chrystusa Ukrzyżowanego (któremu, zauważmy, Malczewski wyjątkowo nie udzielił własnych rysów, co umieszcza je bez reszty w obszarze sacrum, a nie alegorii), wykonane w chętnie przezeń stosowanej w schyłkowym okresie twórczości technice kredkowej, wbrew pozorom mieć nie musi- i być może nie ma- bezpośredniego związku z konkretną, ukończoną, rozpoczętą czy tylko zamierzoną kompozycją olejną. Z pewnością nie jest powiązane z jego niezbyt znanymi Krucyfiksami z r. 1898 oraz 1903 (zob. A. Heydel, Jacek Malczewski. Człowiek i artysta, Kraków 1933, s. 206-208 i il. 99); jeżeli już, to może mogłoby przynależeć do grupy studiów (wykonanych w różnych technikach), powstałych przy i na marginesie pracy nad Głową Chrystusa z roku 1925 (w posiadaniu potomków artysty).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl