Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | JENIEC AKADEMII - SZKIC, 1898

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

JENIEC AKADEMII - SZKIC, 1898

Olej, płótno naklejone na tekturę,
61,7 x 46,5 cm
Nie sygnowany
Stan zachowania: bardzo dobry, drobne ubytki warstwy malarskiej.
Na odwrocie naklejone orzeczenie Kazimierza Buczkowskiego z 29 grudnia 1941 r. stwierdzające, iż autorem obrazu jest Jacek Malczewski.

Za ekspertyzą Anny Król
Kompozycja przedstawia modela w całej postaci, ukazanego en face, stojącego we wnętrzu korytarza Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z lewej, pomiędzy wysokimi oknami, na drewnianych postumentach są umieszczone rzeźby (odlewy gipsowe dzieł antycznych). Model - mężczyzna w sile wieku o krótko przystrzyżonej brodzie, ustach opuszczonych ku dołowi - jest obnażony do pasa. Na ramiona ma narzucony brązowawy, długi, sięgający poniżej kolan płaszcz, przypominający szynel. Zielone spodnie są spięte fioletowawym paskiem. Stopy bose. Kolebkowo sklepiony korytarz oświetla światło padające z lewej przez okna. Forma szkicowa, swobodna. Kompozycja utrzymana w tonacji brązowo-zielonej z charakterystycznymi dla Malczewskiego akcentami fioletowymi.

Przedstawiony do ekspertyzy obraz jest autentyczną pracą Jacka Malczewskiego - szkicem do kompozycji Jeniec Akademii z 1898 (olej na płótnie, 61 x 39,5, sygnowany i datowany u góry po prawej: J Malczewski 1898 | Kraków własność M. Klemczka), eksponowanej na wystawie monograficznej Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 1968 (zob.: Jacek Malczewski. Katalog wystawy monograficznej. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1968, s. 117, il. 74, il. 75). Kompozycja ukazuje ulubionego modela Malczewskiego z krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Malczewski bardzo często przedstawiał go w wielu swoich pracach, m.in. w: Moje modele - W pracowni, 1898, (Muzeum Narodowe w Poznaniu), Wytchnienie, 1899 (Muzeum Narodowe w Krakowie), Gorzki chleb 1899 (Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu) oraz w wielu z serii Thanatos. Przedstawiony do ekspertyzy obraz jest znakomitym przykładem szkicu olejnego do obrazu, bardzo charakterystycznego dla twórczości Malczewskiego z lat 1898-1900.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl