Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | JUŻ ŁAN ZŻĘTY, ok. 1918

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

JUŻ ŁAN ZŻĘTY, ok. 1918

olej, dykta, 67 x 57,2 cm; sygnowany u dołu z prawej [wzdłuż krawędzi] : J. Malczewski

Na odwrociu odręczne napisy: Już łan zżęty / Cykl obrazów J. Malczewskiego 7 sztuk: / I. Już łan zżęty / II. Ogrodniczek / III. Fascynacja / IV. Upojenie / V. Zgon / VI . ..... [napis nieczytelny] / VII. Uwolnienie oraz nalepka Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem p. 358/00/5
Por.: Jacek Malczewski. 1854-1929. Katalog wystawy w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Szczecin 1999.

Prezentowany obraz nie należy do cyklu "Moje życie", który to cykl składał się z kompozycji dużego formatu, ale zapewne do pokrewnego cyklu którego sceny rozgrywają się przed dworami w Wielgiem i Lusławicach. Na ścieżce, na którą kładzie się cień budynku, siedzi w krześle typu karło młoda kobieta w białej sukni z sierpem w dłoni. W tle łąka, drzewa i krzewy, a na horyzoncie wzgórza. Pod postacią kobiety występować może jedna z mitycznych bogiń przeznaczenia - Atropos [śmierć], która sierpem przecina nić życia. Treść kompozycji odpowiadałaby symbolicznemu tytułowi Już łan zżęty, tak jak inne tytuły - zapisane na odwrocie obrazu obcą ręką - sugerują koleje losu człowieka.
Prezentowana kompozycja wykazuje silne związki tematyczne, artystyczne z dwoma pracami Malczewskiego zatytułowanymi Lusławice, przedstawionymi na wystawie w Szczecinie (por. Katalog, il. b. nr. - własność prywatna). Namalowane są one na dykcie tego samego formatu (67 x 57 cm). Na jednym - z postaciami na ganku - obok sygnatury artysta postawił datę 1918. Tak też zapewne można określić czas powstania oferowanego obrazu. Na drugiej kompozycji z wystawy szczecińskiej pojawia się analogiczna postać młodej kobiety w białej sukni, obok niej znajduje się wieniec. Być może jest to praca zatytułowana Zgon, znana ze wspomnianego wyżej cyklu siedmiu obrazów Malczewskiego.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl