Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | Kompozycja symboliczna, 1910

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

Kompozycja symboliczna, 1910

olej, płótno, 123,5 x 73
sygn. p. d.: Jacek Malczewski / 1898 - 18/8 1910

Z lat 1898-1899, kiedy to narodziła się pierwotna koncepcja prezentowanej kompozycji, pochodzi szereg obrazów Malczewskiego poświęconych tematyce śmierci, m.in. "Thanatos" (Muzeum Narodowe w Warszawie), "Thanatos I" (Muzeum Narodowe w Poznaniu), "Thanatos II" (Muzeum sztuki w Łodzi) i "Z powrotem" (Muzeum Narodowe w Poznaniu). Natomiast w pó¼nym okresie twórczości artysta osadzał motyw śmierci w scenerii przywołanego z pamięci dworu w Wielgiem, w którym spędził dzieciństwo, spinając niejako klamrą drogę swego życia. Ok. 1911 r. powstał obraz "Thanatos" (Galeria Edwarda Raczyńskiego w Rogalinie) przedstawiający scenę spotkania z uskrzydloną postacią śmierci w scenerii wiejskiego podwórza. Na tle wiejskich zabudowań usytuował też Malczewski postacie dramatu wyobrażonego w prezentowanej kompozycji - kobietę z dmuchawcem w dłoni symbolizującym ulotność ludzkiej egzystencji i zrozpaczonego mężczyznę - grabarza. Znamienna dla pó¼nego stylu malowania artysty jest rozjaśniona, tęczowa gama kolorystyczna i syntetyczny, wręcz geometryzujący sposób traktowania form architektonicznych wpisanych w wąski, wydłużony kadr kompozycji. Postacie - perfekcyjnie narysowane - wydobyte są energicznie kładzioną plamą barwną i wyrazistym walorowym modelunkiem. Grę refleksów na włosach mężczyzny Malczewski osiąga za pomocą kontrastu ostrych różów, szmaragdowych zieleni i błękitów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl