Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | Modelka z ręczną robótką przy drabinie, 1920

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

Modelka z ręczną robótką przy drabinie, 1920

olej na tekturze,
103 x 71 cm
sygnowany l.d.: "J. Malczewski 1920"
na odwrocie nalepka firmy ramiarskiej Wł. Woźniaka z Inowrocławia, ul. Królowej Jadwigi nr 80
rama z epoki, architektoniczna, z półkolumienkami
obraz wpisany do rejestru zabytków decyzją z dnia 22 X 1987 (nr rejestru 597/88)

Z ekspertyzy Agnieszki Ławniczakowej: Modelka z ręczną robótką przy drabinie jest dziełem bardzo charakterystycznym dla późnej fazy malarstwa Jacka Malczewskiego i wpisuje się w większy zespół podobnie komponowanych obrazów artysty.
Choć motyw kobiety na drabinie malarskiej we wnętrzu pracowni pojawił się w sztuce Malczewskiego już około 1913 r., to około 1919 przybiera on formę podobnej jak w omawianym obrazie, oszczędnej redakcji. Najbliższe temu dziełu są przedstawienia skrzydeł tryptyku Kloto, Lachesis, Atropos z 1920 r. (por. katalog wystawy Jacek Malczewski 1855-1929. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków lipiec - wrzesień 1939, nr 162, il. przy s. 14). Z 1919 r. datuje się też Modelka - półakt z rzeźbą przy drabinie (por. il. 43 na s. 116 w: S. Jordanowski Vademecum malarstwa polskiego, Nowy Jork 1988). W 1922 r. z kolei powstał Portret Michaliny Janoszanki z ręczną robótką w dłoni na tle drabiny (por. T. Grzybkowska, Świat obrazów Jacka Malczewskiego, Warszawa 1996, s. 224 il. 35).
Ta sama co w opiniowanym obrazie, młoda, ciemnowłosa kobieta o tajemniczym uśmiechu i erotycznym powabie silnego ciała, pojawia się jako modelka wielu obrazów Malczewskiego od około 1918 r., wpisana w różne konteksty symbolicznych znaczeń. W tym dziele (...) artysta poprzestał na niemal portretowym studium o oszczędnej lecz frapującej przez wybrany punkt widzenia malarskiej kompozycji.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl