Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | NIEŚMIERTELNOŚĆ, 1907

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

NIEŚMIERTELNOŚĆ, 1907

olej, deska
54 x 45,5 cm
sygn. l.d.: 1907 | J Malczewski

Na odwr. nalepki wystaw w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z 1907 i 1925 roku (druk, atrament, stempel):
- 1. No 4957 | Nazwisko autora Jacek | Malczewski | Rodzaj dzieła olejny | Tytuł Głowa | Rozmiar | Własność [tekst przekreślony] | Warszawa d. 16/29 IV 1907; [wzdłuż krawędzi:] Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem;
- 2. 0872 Autor Jacek Malczewski | Tytuł Głowa Rodzaj dzieła ol. | Cena - Własność [tekst przekreślony] Data nadesłania 4/V 1925

Obraz reprodukowany lub opisany w:
- Katalog wystawy jubileuszowej Jacka Malczewskiego, TZSP Warszawa czerwiec 1925, s. 11, nr kat. 133 (jako Głowa; własność Stanisława Holenderskiego z Zawiercia).

Obraz pochodzi z dawnych zbiorów Stanisława Holenderskiego (1871-1940), przemysłowca, kolekcjonera i filantropa z Zawiercia. Holenderski był wielbicielem malarstwa Jacka Malczewskiego i miał znakomitą kolekcję jego obrazów. Na wystawie dzieł artysty urządzonej w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w roku 1925 pokazano 52 prace z tego zespołu (4 oleje, 9 akwarel), w tym tryptyki Grosz czynszowy i Zatruta studnia oraz Pole kości, Eloe czy Moja matko, był tu żołnierz.

Nasz obraz pokazany był na tejże wystawie w Zachęcie (a także wcześniej w 1907) jako Głowa. Taki enigmatyczny i niewiele mówiący tytuł miał - być może - uzasadnienie w 1907, kiedy ze względu na cenzurę nie można było użyć odwołań do zesłania, Sybiru czy myśli niepodległościowej (na tej zasadzie np. wcześniejszy obraz artysty przedstawiający sybirskich zesłańców występował p.t. Szypry). Wydaje się bowiem, że ten wspaniały portret mężczyzny w szynelu, mężczyzny zatopionego w myślach i zasłuchanego w melodię wygrywaną przez świerszcza niesie takie właśnie treści. Szynel w obrazach artysty symbolizował zawsze doświadczenie życiowej wędrówki i tułaczkę dawnych powstańców, zesłańców syberyjskich. Mogiły w tle obrazu to przypomnienie śmierci, natomiast - przysiadły na kołnierzu szynelu - świerszcz jest symbolem nieśmiertelności wysnutym z greckiego mitu o trojańskim królewiczu Titonosie. W zamyśle artysty chodzi - być może - o nieśmiertelność myśli, idei i niegasnące nigdy marzenie o niepodległości Ojczyzny. Do mitu o Titonosie Malczewski nawiązywał już wcześniej, m.in. w obrazie Zmartwychwstanie (1900), w którym podobnie połączył motyw śmierci i nieśmiertelności.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 66, 67 i 87 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej, do ceny ich sprzedaży doliczany jest dodatkowo podatek graniczny w wysokości 8% kwoty wylicytowanej. Opłata ta nie zostanie pobrana, jeśli obraz po zakupie opuści UE.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl