Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | PORTRET JULIUSZA DUNIKOWSKIEGO, 1922

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

PORTRET JULIUSZA DUNIKOWSKIEGO, 1922

olej na sklejce,
56,5 x 62 cm,
sygnowany l.d. "1922/ J. Malczewski", p.d. "Stróże"
Dołączone "Potwierdzenie autentyczności" Agencji Art Konsultant z 24 marca 2010 r.

Obraz należy do późnej twórczości portretowej Jacka Malczewskiego; oprócz wartości artystycznych stanowi cenny przyczynek do dziejów ziemiaństwa polskiego II Rzeczypospolitej.
Juliusz Dunikowski (1879-1941) herbu Abdank - doktor praw, absolwent Uniwersytetu Lwowskiego, w 1922 roku mianowany sędzią Najwyższego Trybunału Administracyjnego. W Krakowie prowadził kancelarię notarialną. Pisał wiele prac o tematyce prawniczej, działał aktywnie w Polskim Towarzystwie Heraldycznym. Dalekim krewnym Juliusza był rzeżbiarz Xawery Dunikowski.
"?Obraz powstał w Stróżach - woj. małopolskie, powiat tarnowski, gmina Zakliczyn, gdzie znajdował się dwór zakupiony w 1914 roku przez Stefana Dunikowskiego (1881 - 1940 Katyń), kuzyna Juliusza, których łączyła osoba pradziadka. [?]. W rodzinnym dworze oprócz członków rodziny gościły także rozmaite osoby znane w polskim życiu publicznym - politycy, między innymi Ignacy Mościcki, Józef Beck, artyści - Jacek Malczewski z żoną Marią i synem Rafałem, Marcin Samlicki, Kasper Żelechowski. Zachowała się Księga gości Stróżeckiego dworu [?]. W l. 1922-1926 wielokrotnie bywał tu Jacek Małczewski, który w ostatnich latach swego życia wiele czasu spędzał w nieodległych od Stróż Lusławicach"
[Adam Konopacki].

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl