Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | Portret mężczyzny w szarym garniturze, 1921 r.

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

Portret mężczyzny w szarym garniturze, 1921 r.

olej/płótno, 65 x 55,5 cm
sygnowany i datowany l.g.: `J.Malczewski | 1921`

"Portret jako taki w twórczości Malczewskiego pojawia się bardzo wcześnie: to naturalne, że młody artysta, zanim jeszcze określi własny program, swoją własną stylistykę, będzie próbował swych sił przede wszystkim na wizerunkach tych, którzy zechcą mu pozować (rodzina, przyjaciele). My jednak odwołamy się do wspomnianego Portretu Asnyka z muzą [obraz namalowany w latach 1895 - 97, Muzeum Narodowe w Poznaniu], posiada on bowiem, jako swoisty montaż realnego wizerunku z symbolicznymi postaciami czy atrybutami te właściwości, które w późniejszej twórczości artysty na dobre się utrwalą."
Stanisław Stopczyk , Jacek Malczewski , Warszawa 1984, s. 38

Tę równoległość bytów, realnego i wyfantazjowanego, odnajdziemy także w prezentowanym portrecie mężczyzny. Jego wspaniałe, dumne oblicze zostało oddane niezwykle realistycznie, z wszelkimi cechami określającymi twarz sportretowanego. Tłem dla popiersia jest daleki widok zamglonych gór, pewnie Tatr, od których prowadzi zielona ścieżka i biegnie po lewej stronie obrazu. Idzie nią przedziwny korowód - chłopiec w kapeluszu słomkowym, a za nim podążają trzej anieli o skrzydłach w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim. Trudno odgadnąć dokąd idą - może to biblijny Tobiasz szukający lekarstwa dla ślepych oczu ojca? A może to Janko Muzykant, często malowany przez artstę? Jednym z niezwykłych elementów tworzących portret Malczewskiego jest aura tajemniczości i symbolizmu, pozwalająca na różnorodną interpretację dzieła.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA".
 

Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl