Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | Portret młodej kobiety z różą, 1909

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

Portret młodej kobiety z różą, 1909

olej, tektura
72,5 x 91,5 cm
sygn. l. d.: J Malczewski 1909

W prezentowanym portrecie oprócz wizerunku młodej, nieznanej nam obecnie z imienia, kobiety prawą ręką wpierającej się na lasce, w lewej trzymającej różę zawarł Malczewski na dalszym planie symboliczne "figury", częste w jego obrazach. Kobieta nieświadoma tego, co dzieje się za jej plecami uśmiecha się do malarza. Jest ubrana w białą bluzkę z bujnym żabotem, ciemne włosy ma efektownie upięte z niebieską wstążką. Biel bluzki, błękitna wstążka, różowy kwiat, jasne, pogodne oblicze zdają się symbolizować młodość, niewinność, beztroskę modelki. Trzymana przez nią laska może stanowić aluzję do drogi życia, którą zamierza pokonać kobieta. Znój życiowej wędrówki zapowiadają postacie w tle. Wiejska kobieta niosąca na plecach tobołek i kroczący za nią satyr z takim samym ciężarem na grzbiecie. Postacie te symbolizują wędrówkę, częste występują w obrazach Malczewskiego, w kompozycjach ilustrujących cykl jego prac zatytułowany Powrót. Czy artysta portretując młoda beztroską kobietę chciał zawrzeć głębszą refleksję nad losem człowieka, czy chciał zasugerować jaki trud czeka ją we właśnie rozpoczętej drodze życiał Jak zwykle w symbolicznych kompozycjach Malczewskiego odpowiedę czeka na każdego, kto podejmie się zrozumienia wymowy jego pracy. Perspektywę w głębi obrazu zamyka pięknie malowany, utrzymany w pastelowej kolorystyce pejzaż z polami, wierzbami przydrożnymi - słowem krajobraz, który jest dziełem mistrzowskim sam w sobie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl