Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | ŚMIERĆ

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

ŚMIERĆ

olej, płótno, 105 x 74,2 cm
sygn. l. g.: J Malczewski 1913
Na odwrocie na krośnie trzy nalepki wystawowe: Towarzystwa Przyjacioł Sztuk Pięknych w Krakowie: pierwsza - z autorem, tytułem "Śmierć" i nazwiskiem właściciela: Michał Korczyński, Kraków, ul. Bonerowska 3/3; druga - TPSP w Krakowie z 1913 r., nr 187 z adnotacją o autorze i technice (uszkodzona); trzecia z P. P. Desa, Salon Nr 1: Malczewski, "Thanatos".

Kompozycja symboliczna, przedstawia parę postaci, u wejścia dworskiego ogrodu, jesienią: kobietę z kosą - śmierć, w pełnym akcie od tyłu, która kładzie rękę na ramieniu mężczyzny - wędrowca, odwróconego od niej profilem w lewo. (...) Obraz należy do największego, najbardziej licznego w różne dzieła, symbolicznego cyklu Jacka Malczewskiego, umownie nazwanego "Thanatos". Temat śmierci fascynował Jacka Malczewskiego od początku twórczości. (...) Najbliższe (prezentowanej) kompozycji analogie w twórczości artysty, to prawe skrzydło tryptyku "Moje życie" z 1911-1912 (własnośc Muzeum Narodowego w Warszawie (...), dalej, kompozycja "Śmierć" z 1911, gdzie postać śmierci też odwrócona jest tyłem tak jak w analizowanym dziele (...). Inaczej jednak niż w wymienionych dziełach w "Śmierci" z 1913, artysta scenę figuralną umieszcza w dużym zbliżeniu, zaś tło pejzażowe ogranicza do mniejszego wycinka niż we wcześniejszych wersjach. W tej kompozycji też postać artysty - wędrowca jest rozpoznawalna jako sylwetka Jacka Malczewskiego, co przez ową autobiograficzną projekcję, nadaje dziełu szczególnego znaczenia. Artysta wyobraził tu moment symbolicznego zakończenia pielgrzymki, wyzwolenia z więzów życia i ostatniego, miłosnego spojrzenia na opuszczony ziemski dom" (cytat z ekspertyzy Agnieszki Ławniczakowej z 13. XI. 2007).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl