Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GLASNER Jakub | Potok zimą, 1909 r.

Jakub GLASNER (Rdzawka k. Nowego Targu 1879 - obóz janowski k. Lwowa 1942)

Potok zimą, 1909 r.

olej/płótno, 81 x 90 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Glasner | 09.'
na krosnach nalepka atramentowym napisem: 'Jakób Glasner | Bielitz | 'Thanoreflex' (?) | Vorkpr. Kr 700 | Vertrpr. 600 | No 5'

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny AGRA ART, 18.03.2001, poz. 64
- kolekcja prywatna, Polska
LITERATURA:
- Wielka Encyklopedia Malarstwa Polskiego, red. J. Ostrowski, Kraków 2011, s. 164 (il.)

Prezentowany obraz pochodzi z wczesnego okresu twórczości Glasnera. Malarz najchętniej przedstawiał okolice Bielska jak również widoki Podhala i Żywiecczyzny. Posługiwał się płynną linią, kojarzącą się ze sztuką przełomu wieków, kolor zaś nakładał szeroko. Z upodobaniem przedstawiał śnieg, zwracając szczególną uwagę na wygląd przyrody w okresie wiosennego przesilenia.
Jakub Glasner należał do licznego w przedwojennej Polsce grona artystów udzielających się zarówno w polskim, jak i żydowskim życiu artystycznym. W latach 1902-3 uczył się u Teodora Axentowicza i Jana Stanisławskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzupełnieniem edukacji była nauka w Wiedniu i w Paryżu u Lucien Simona.
Po powrocie do kraju związany był z Bielskiem. W 1907 i w 1908 roku wystawiał z prestiżowym Towarzystwem Artystów Polskich "Sztuka" w Krakowie i w Wiedniu. W 1923 roku odbyła się wystawa zbiorowa artysty w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, a w 1930 roku jego prace były pokazywane w Krakowie na Wystawie Sztuki Żydowskiej.

Początkowo uczył się w Wiedniu, później w latach 1902-03 uczęszczał do pracowni Teodora Axentowicza i Jana Stanisławskiego w krakowskiej ASP. Studia artystyczne kontynuował w Wiedniu i Paryżu u L. Simona. Po powrocie do kraju zamieszkał w Bielsku Białej. W roku 1907 wystawiał w Krakowie (z Towarzystwem Artystów Polskich Sztuka) oraz w 1908 roku w Wiedniu. W latach 1909-14 przebywał w Niemczech, gdzie wystawiał m.in. z Berliner Sezession. W czasie I wojny światowej walczył jako żołnierz austiacki. Po wojnie powrócił do Bielska, gdzie mieszkał do 1939 roku. W 1923 roku odbyła się wystawa zbiorowa artysty w warszawskiej Zachęcie, a w 1926 roku wystawiał na Paryskim Salonie Niezależnych. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie, gdzie w 1940 roku brał udział wraz z artystami lwowskimi w wystawach w Kijowie, Charkowie i Moskiwie. Był przede wszystkim pejzażystą - malował krajobrazy z Tatr, Żywiecczyzny i Podhala, także sceny rodzajowe; zajmował się również grafiką.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl