Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GÓRSKI Jakub | Portret Syntetyczny II, 2016

Jakub GÓRSKI (ur. 1989, Przemyśl)

Portret Syntetyczny II, 2016

marmur, drewniana podstawa;
wys. rzeźby: 19 cm, wys. całkowita: 24 cm;
sygn. i dat. z tyłu: 2016 r. / J. Górski.

Ukończył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom magistra sztuki uzyskał w pracowni rzeźby Dr hab. Józefa Jerzego Kierskiego w 2013 r. Brał udział w wystawach zbiorowych oraz plenerach rzeźbiarskich (Plener rzeźby w Nowem: 2011r., 2012 r., 2013 r. ; Plener Rzeźby w Pińczowie 2013 r.) Po ukończeniu studiów podjął pracę w pracowni rzeźbiarskiej mgr A. Weremczuka, gdzie wykonywał monumentalne rzeźby sepulklarne w kamieniu. Współpracuje z zakładami kamieniarskimi. Jest autorem rzeźb św. Piotra i Pawła przy kościele w Kaszycach. Jego prace autorskie znajdują się w kolekcjach prywatnych. W swej pracy twórczej zajmuje się formami figuratywnymi, uprawia rzeźbę kameralną, monumentalną, portret.
"Moje prace z cyklu "Portret Syntetyczny" powstały dzięki naturze, a właściwie to natura sama je stworzyła. Ja natomiast starałem się odgadnąć, co w każdym z użytych kamieni jest ukryte i pokazać ich naturalne piękno. Działałem dość intuicyjnie, lecz nie na oślep, wiedziałem jaki efekt chcę uzyskać. Moim głównym celem było rzeźbienie w taki sposób, aby portret był wyrazisty, jednak nie chciałem zmienić pierwotnej formy kamienia. Chodziło mi o integrację, wpisanie mojej koncepcji w materiał, a nie o całkowitą ingerencję i narzucanie mojej wizji. Tak właśnie powstawał Portret Syntetyczny II. Wybrany przeze mnie kamień miał interesujący i wyjątkowy kształt. Godzinami analizowałem jego formę.
Ciągle widziałem w nim twarz, prostą, bez niepotrzebnych elementów. Postanowiłem wykonać szybkie szkice, które umożliwiły mi podjęcie decyzji o kompozycji docelowej. Udoskonalałem je, rezygnując ze zbędnych szczegółów, analizując profile i dbając przede wszystkim o zachowanie naturalnej, niepowtarzalnej formy samego kamienia. W rzeźbie "Portret Syntetyczny II" widoczne są delikatne, naturalne wżery i ślady narzędzi, których użyłem. Wypolerowane powierzchnie lekko kontrastują z drobną fakturą marmuru podkreślając jego szlachetność i wyjątkową barwę. Nie zmieniłem natury, a pokazałem jak bardzo jest intrygująca i piękna sama w sobie."

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GÓRSKI Jakub

Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, dyplom magistra sztuki uzyskał w pracowni rzeźby pod kierownictwem J. Kierskiego w 2013 r. W swojej twórczości zajmuje się formami figuratywnymi. Prostota i surowość kreowanych figur podkreślają charakter materiału w którym pracuje. Skromny odłam surowego kamienia, kryje w sobie wiele tajemniczych możliwości jego preparacji. Każda z rzeźb jest odbiciem emocjonalnym i zarazem wyzwaniem warsztatowo technicznym dla artysty. Syntetyczne, milczące bryły zimnego kamienia, ożywają pod rytm dłuta. Ostrość faktur przenika się tu z lustrem błyszczącego poleru. Walor natęża się i zanika, wyrazista krawędź urywa się poprzez transformację w płaszczyznę. Światło współgra z dosadnym cieniem, rysując przejrzyste oblicze aranżowanej, niepowtarzalnej kompozycji. Konstrukcja ekspresji rzeźbiarskiej, jest wynikiem analizy budowy kamienia. Przemijanie zapisane w pradawnej materii jest jej dalszą ewolucją. Autorskie prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, jest również autorem kilku popiersi oraz realizacji pomnikowych. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl