Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BUŁHAK Jan | Nowogródek

Jan BUŁHAK (1876-1950)

Nowogródek

fotografia,
11,3 x 15,7 cm (w świetle p. p.)

Twórczość Bułhaka związana jest przede wszystkim z przyrodą, z obrazem rodzinnej ziemi. Z miłości do rodzinnego krajobrazu doszedł do fotografii ojczystej, czyli do stworzenia "Portretu Ojczyzny". Ogień pożarł ten prawie czterdziestoletni dorobek, który się na dzieło jego życia składał. W 1911/12 ukazały się na łamach " Fotografa Warszawskiego" pierwsze reprodukcje jego jego prac, on zaś, nagabywany przez zaprzyjaźnionego z nim Ferdynanda Ruszczyca o założenie w Wilnie pracowni fotograficznej, wyjeżdzą do Drezna, by u najgłośniejszego w owe czasy fatografa Hugo Erfurtha pogłębić swe umiejętności i poznać organizację dużego zakładu fotograficznego. Po powrocie do kraju otworzyl pracownię fotografii artystycznej i pod kierunkiem prof. Ruszczyca zajął się inwentaryzacją fotograficzną zabytków architektonicznych wileńskich, rozszerzając stopniowo zasięg na dzielnice sąsiednie, a w końcu na całą Polskę. Jego nazwisko niespodziewanie szybko staje się bardzo popularne. Prezydent Rzeczypospolitej nadaje mu " za zsługi połozone na polu propagandy polskiej za granicą i za twórczość w dziedzinie fotografii artystycznej" - IKrzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1927r. Bułhak tworzy Towarzystwo Miłośników Fotografów w Wilnie, a także Fotoklub Wileński. W 1931r. wydaje kapitalny, pierwszy i jedyny tego rodzaju podręcznik fotografii artystycznej w piśmiennictwie polskim: Fotografikę. "Almanach Fotografiki Wileńskiej", pod jego redakcją wspaniale graficznie wydany, jest jakby uzupełnieniem Fotografiki. Nastepne książki, co roku tom, to "Technika bromowa", "Bromografika", a wreszcie w 1936r. "Estetyka światła".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BUŁHAK Jan

Jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiej fotografii. W 1899 r. ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego pierwsze fotografie pochodzą z 1905 r. Już w tym okresie Bułhak zaczął rozumieć fotografię jako odrębną dziedziną sztuki. Inspirował się twórczością i pismami teoretycznymi Ferdynanda Ruszczyca, z którym prywatnie się przyjaźnił. W 1912 r. wyjechał do Niemiec, gdzie kształcił się między innymi w pracowni znanego fotografa: Hugona Erfurta w Dreźnie. Po powrocie otworzył w Wilnie pracownię fotografii artystycznej i rozpoczął dokumentację zabytków miasta i okolic. W latach 1919-1939 kierował Zakładem Fotografii Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Tworzył w technikach szlachetnych (guma, wtórnik). Wykonywał portrety i symboliczne krajobrazy, portretował chłopów, kontynuując tym samym tradycję XIX-wiecznej "fotografii zakładowej". Obraz fotograficzny był dla niego pretekstem dla ukazania ukrytych treści: portret stawał się studium psychologicznym modela - i podobnie jak pejzaż - punktem wyjścia do głębszej interpretacji. Na temat twórczości fotograficznej pisał: "Ideału szukamy w malarstwie, a wzorców w grafice”. Prace Bułhaka są poszukiwane przez kolekcjonerów, jednak większość jego artystycznej spuścizny spłonęła w czasie II wojny. W latach 30. Bułhak był zwolennikiem koncepcji "fotografii ojczystej", która miała akcentować narodowość i polskość. W okresie międzywojennym był jednym z organizatorów życia artystycznego związanego z fotografią. Założył, i był pierwszym prezesem Fotoklubu Wileńskiego (1927) oraz współzałożycielem Fotoklubu Polskiego. Był także teoretykiem fotografii, twórcą programu fotografiki, rozumianej jako samodzielna dyscyplina artystyczna, wykorzystującej założenia piktorializmu oraz programu fotografii ojczystej. Bułhak po II wojnie światowej fotografował ruiny Warszawy (wystawa w 1946 r. w Muzeum Narodowym) i tzw. Ziemie Odzyskane. Brał udział w wystawie Nowoczesna Fotografika Polska (1948), na której zaprezentował abstrakcje fotograficzne. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Bibliotece Narodowej w Warszawie.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl