Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MONIUSZKO Jan Czesław | Król Stanisław August opuszczający Warszawę, 1893 r.

Jan Czesław MONIUSZKO (1853-1908)

Król Stanisław August opuszczający Warszawę, 1893 r.

olej/płótno naklejone na płytę, 55 x 100 cm
sygnowany i datowany śr.d.: `Moniuszko | 1893`

POCHODZENIE:
- kolekcja rodziny Noskowskich, Głuchów
- kolekcja Władysława Noskowskiego, Sydney
- kolekcja prywatna, Australia

Prezentowana praca zasługuje na szczególne zainteresowanie z kilku względów. Uwagę zwraca przede wszystkim rzadki u artysty temat. Moniuszko zasłynął bowiem w Warszawie lekkimi, dekoracyjnymi scenami w kostiumie historycznym, przede wszystkim rokoka. "Król Stanisław August opuszczający Warszawę" jest pracą należącą do poważniejszego repertuaru: akademickiego malarstwa historycznego. W oeuvre Moniuszki znane jest jedynie kilka kompozycji tego typu. Jako kontekst dla prezentowanej pracy warto wymienić tutaj niedatowany obraz ze zbiorów MNW, "Król Stanisław August Poniatowski w Petersburgu". Oba płótna ilustrują dramatyczne wydarzenia z końcowych lat życia ostatniego polskiego monarchy. Moniuszko nie tylko daje na nich popis swoich technicznych umiejętności (rysunku uczył się u Gersona w Warszawie i później na petersburskiej akademii), ale także psychologicznej wrażliwości. Mgła spowijająca Wisłę i nastrój ni to poranka, ni to zmierzchu w symboliczny sposób zdają się odnosić do emocjonalnego stanu bohatera obrazu. Sylwetka króla, choć na pierwszy rzut oka ginie wśród postaci świty, odznacza się niezwykłą dostojnością, jest jakby wyjęta z oficjalnych wizerunków Stanisława Augusta. Pieczołowicie odmalowane przez Moniuszkę rokokowe kostiumy, dekoracyjne mundury i bielone peruki nadają scenie melancholijnego uroku.

Syn wybitnego kompozytora, Stanisława. Od roku 1871 uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego, a także prywatnie u Gersona i Dziadulewicza. W roku 1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, historyczne, historyczno-rodzajowe i religijne. Jego dzieła wyróżniają się dobrą kompozycją, barwnością, wyczuciem nastroju i stylu epok historycznych. W 1879 na wystawie w warszawskiej Zachęcie, zwrócił uwagę krytyki obrazem "Pierwsze spotkanie Jadwigi z Jagiełłą". Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym, gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (około 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MONIUSZKO Jan Czesław
Syn kompozytora Stanisława - od roku 1871 uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego, a także prywatnie u Gersona i B.Dziadulewicza. W roku 1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, historyczne, historyczno-rodzajowe i religijne. Jego dzieła wyróżniają się dobrą kompozycją, barwnością, wyczuciem nastroju i stylu epok historycznych, przy czym najbliższe były mu czasy stanisławowskie. W1879r. na wystawie w warszawskiej Zachęcie, zwrócił uwagę krytyki obrazem Pierwsze spotkanie Jadwigi z Jagiełłą. Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (ok. 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl