olej/płótno, 39 x 33 cm sygnowany u dołu: `I. Moniuszko`
Jan Czesław Moniuszko, syn słynnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, urodził się w 1853 roku w Wilnie, zmarł w 1908 roku w Warszawie. Malarstwa uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego. W roku 1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, historyczne, historyczno-rodzajowe i religijne. Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym, gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (ok. 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.
Ważną tematyką obrazów Moniuszki były sceny ukazujące sielskie wyobrażenia o XVIII wieku czy czasach napoleońskich z perspektywy stylu życia w dobie empire i romantyzmu. Rokokowe czy romantyczne, nieco frywolne scenki, rozgrywały się najczęściej w dworskich parkach, pałacowych, wypielęgnowanych ogrodach, wśród zieleni wiosennej lub letniej. Młode damy ubrane w zwiewne suknie pozwalały się adorować uroczym młodzieńcom, pary flirtowały w atmosferze beztroskiej zabawy. Te idylliczne, pogodne scenki niezwykle podobały się mieszczańskiej publiczności, dlatego Moniuszko często sięgał to tych wątków. Dzięki bogatej wyobraźni malarza, sceny te nigdy się nie powtarzały i nie opierały się na jednym założeniu kompozycyjnym.
MONIUSZKO Jan Czesław
Syn kompozytora Stanisława - od roku 1871 uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego, a także prywatnie u Gersona i B.Dziadulewicza. W roku 1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, historyczne, historyczno-rodzajowe i religijne. Jego dzieła wyróżniają się dobrą kompozycją, barwnością, wyczuciem nastroju i stylu epok historycznych, przy czym najbliższe były mu czasy stanisławowskie. W1879r. na wystawie w warszawskiej Zachęcie, zwrócił uwagę krytyki obrazem Pierwsze spotkanie Jadwigi z Jagiełłą. Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (ok. 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl