olej, płótno; 47,8 x 71 cm; sygnowany u dołu: J. Moniuszko | A.D. 1890
Jan Czesław Moniuszko, syn Stanisława, kompozytora, uczył się malarstwa u W. Gersona w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w akademii petersburskiej. Po studiach wrócił do Warszawy i tutaj tworzył od roku 1880. Brał udział w wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawiał również w Łodzi oraz u Krywulta w Warszawie. Specjalizował się w scenach rodzajowych, często przy użyciu historycznego kostiumu z epoki stanisławowskiej i z czasów Królestwa Polskiego. Tworzył również kompozycje historyczne, na przykład był autorem Wjazdu Bolesława Chrobrego do Kijowa. Zajmował się również malarstwem religijnym. Sporadycznie podejmował się malowania portretów.
MONIUSZKO Jan Czesław
Syn kompozytora Stanisława - od roku 1871 uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego, a także prywatnie u Gersona i B.Dziadulewicza. W roku 1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, historyczne, historyczno-rodzajowe i religijne. Jego dzieła wyróżniają się dobrą kompozycją, barwnością, wyczuciem nastroju i stylu epok historycznych, przy czym najbliższe były mu czasy stanisławowskie. W1879r. na wystawie w warszawskiej Zachęcie, zwrócił uwagę krytyki obrazem Pierwsze spotkanie Jadwigi z Jagiełłą. Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (ok. 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl