Olej, płótno; 60,5 x 90,5 cm Sygn. p.d.: I C. Moniuszko | R.P 1906 (litery "I C M i R.P." napisane czerwoną farbą)
Jan Czesław Moniuszko syn kompozytora Stanisława. Naukę malarstwa rozpoczął w 1871 r. w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamińskiego a kontynuował studia w petersburskiej Akademii. Od 1880 r. stale mieszkał w Warszawie i tutaj też wystawiał najczęściej swoje prace w TZSP i w Salonach Krywulta, Ungra i Artystycznym. Ponadto prezentował swoje obrazy w Łodzi i Kijowie. Tematykę jego prac zdominowały kompozycje rodzajowe przedstawiające sceny salonowe, zabawy i tańce, umiejscowione najczęściej w czasach stanisławowskich, Księstwa Warszawskiego bądź Królestwa Kongresowego. Ponadto malował również kompozycje historyczne i rzadziej sceny religijne i portrety. O popularności prezentowanej kompozycji U płatnerza świadczy fakt, że artysta malował ją przynajmniej trzykrotnie zmieniając nieco szczegóły i rozmiary płótna. Poza przedstawionym na aukcji obrazem inna jego, wcześniejsza wersja, z roku 1904, znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (olej na płótnie, 59 x 74 cm), a trzeci znany obraz, będący dawniej własnością Dominika Witke Jeżewskiego, zaginął w czasie wojny.
Bibliografia: Malarstwo polskie w odbitkach barwnych, red. S. Kulikowski, Warszawa [1908], il. 40; Straty wojenne. Malarstwo polskie. Obrazy olejne, pastele, akwarele utracone w latach 1939-1945, oprac. A. Tyczyńska, K. Znojewska, Poznań 1998, s. 194; Fotografia wykonana przez "Zakład Fotograficzny W. Ryfferta i Ska, Królewska 39 w Warszawie", fotografia w Dziale Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych Muzeum Narodowego w Warszawie nr inw. DI 40376.
MONIUSZKO Jan Czesław
Syn kompozytora Stanisława - od roku 1871 uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego, a także prywatnie u Gersona i B.Dziadulewicza. W roku 1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, historyczne, historyczno-rodzajowe i religijne. Jego dzieła wyróżniają się dobrą kompozycją, barwnością, wyczuciem nastroju i stylu epok historycznych, przy czym najbliższe były mu czasy stanisławowskie. W1879r. na wystawie w warszawskiej Zachęcie, zwrócił uwagę krytyki obrazem Pierwsze spotkanie Jadwigi z Jagiełłą. Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (ok. 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl