Akwaforta, akwatinta; wym. komp.: 240 x 210 mm; plansza: 505 x 405 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Rubczak; w p.d.r. zapiski kolekcjonerskie oł.;
grafika przedstawia piękna Fontaine des Quatre parties du monde (Fontannę Czterech Części Świata), której głównym elementem jest kula ziemska podtrzymywana przez kobiety symbolizujące kontynenty - Amerykę, Azję, Afrykę i Europę. Rzadkość. Edukację artystyczną Rubczak rozpoczął w latach 1904-1911 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, początkowo pod kierunkiem F. Cynka, następnie w graficznej pracowni Józefa Pankiewicza. Swe umiejętności warsztatowe doskonalił w Paryżu w latach 1908-1909. Studia rozszerzył w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku; naukę kontynuował w Académie Colarossi w Paryżu, gdzie w 1911 osiadł na wiele lat. Jego sztukę promował znany paryski marszand Leopold Zborowski. W 1917 otworzył w Paryżu własną szkołę grafiki. Motywów do zobrazowania dostarczały mu pobyty w Rouen i Chartres, w miasteczkach Normandii, Bretanii i południowej Francji, podobnie jak podróże do Włoch, Holandii i Hiszpanii. Wniósł istotny wkład w rozwój polskiej grafiki; osiągnął maestrię w zakresie akwaforty i akwatinty. Dominują motywy architektoniczne, często zasnute woalem zmroku, ewokujące nostalgiczne nastroje. W ukazujących widoki Paryża i Rouen akwafortach Rubczaka dominuje efekt rozedrganej atmosfery uzyskany za pomocą gruboziarnistej akwatinty (Ulica w Paryżu, ok. 1908). Charakterystycznym rysem wielu kompozycji artysty jest zamknięcie uciekającej w głąb ulicy elewacją kościoła, którego wieża wyrasta gwałtownie ku górze na tle wąskiego skrawka nieba (Katedra w Rouen, ok. 1912). Motyw wąskich uliczek pozwala najpełniej prześledzić stylistyczną ewolucję w graficznej twórczości Rubczaka polegającą na stopniowym odchodzeniu od precyzyjnego definiowania form konturem i akcentowania różnorodności efektów fakturowych na rzecz lakonicznego zaznaczania kształtów kreską miękką, porwaną, sugerującą raczej niż opisującą wizualną rzeczywistość. Rubczak, podobnie jak Pankiewicz, opracowywał w rozmaitych wariantach widoki paryskich mostów. W ujęciach Sekwany subtelne niuanse szarości sugestywnie oddają sfalowanie wody i migotliwe refleksy na jej tafli.
RUBCZAK Jan (Dubczak)
Rubczak /właściwe nazwisko Dubczak/ Jan - urodził się w 1884 r w Stanisławowie, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942. Studia w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915 - 1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki. Grafiką zajął się ok 1908, uprawiał techniki metalowe (akwaforta i aqkwatinta) oraz litografię. Interesował się głównie pejzażem i architekturą.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl