akwarela, papier, 24,9 x 34,9 sygn. p.d.: Jan Rubczak.
Edukację artystyczną rozpoczął w l. 1904-1911 w krakowskiej ASP, początkowo pod kierunkiem F. Cynka, następnie w graficznej pracowni J. Pankiewicza. Swe umiejętności warsztatowe doskonalił w Paryżu w l. 1908-1909. Studia rozszerzył w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku; naukę kontynuował w Académie Colarossi w Paryżu, gdzie w 1911 r. osiadł na wiele lat. Rubczak wszedł do grona założycieli Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu ukonstytuowanego w 1911 r. W 1915 r. został członkiem Towarzystwa Polskiego Literacko-Artystycznego. W 1917 r. otworzył w Paryżu własną szkołę grafiki. Motywów do zobrazowania dostarczały mu pobyty w Rouen, Chartres, miasteczkach Normandii, Bretanii i południowej Francji, podbnie jak podróże do Włoch, Holandii i Hiszpanii. Po powrocie do Krakowa w 1924 r. podjął pracę pedagogiczną w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku L. Mehofferowej. W l. 1931-1932 pełnił funkcję asystenta w katedrze grafiki ASP. Twórczość malarska Rubczaka była nierozłącznie związana z francuskim postimpresjonizmem promowanym na polskim grunie przez Pankiewicza. Począwszy od przełomu XIX i XX wieku artysta wielokrotnie podejmował w swej twórczości graficznej motyw sadu. Służył on przede wszystkim oddaniu emanującej z natury melancholii, natury obserwowanej zazwyczaj jesienią lub zimą, w porze zmierzchu lub nocą. Stąd szczególnie przydatny stosowany w pracach graficznych efekt sfumato i świetlnego "mżenia". Natomiast w prezentowanej akwareli sad ujęty został w pełnym blasku dnia, zaś malarz skupił swoją uwagę na oddaniu efektów luministycznych. Urzeka jego charakterystyczny rysunek, szczególnie w kruchych liniach pni i gałęzi drzew tworzących dekoracyjne układy i przywodzących na myśl podziwianą przez artystę sztukę Japonii.
RUBCZAK Jan (Dubczak)
Rubczak /właściwe nazwisko Dubczak/ Jan - urodził się w 1884 r w Stanisławowie, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942. Studia w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915 - 1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki. Grafiką zajął się ok 1908, uprawiał techniki metalowe (akwaforta i aqkwatinta) oraz litografię. Interesował się głównie pejzażem i architekturą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl