litografia/papier, 43,5 x 27,5 cm (w świetle oprawy) sygnowany na kamieniu p.d.: 'JFPiwowarski', opisany l.d.: 'War 1856' na dole opisany: 'STANISŁAW RADWAN SŁUŻEWSKI | dawny Towarzysz Kawaleryi Narod. z Epoki Stanisława Augusta | Urodz: w Galicyi 1757 r. - chodzi zdrów po najlepsze 1856 r. | w Warszawie' oraz 'KRAM MALOWNICZYCZY ODZIAŁ III ci', 'ODCISKANO W ZAKŁADZIE M.FAJANSA' | 'No 1' oraz wypukład pieczęć u góry opisany: 'TYPY I UBIORY DAWNE POLSKIE' Praca pochodzi z albumu Kram malowniczy warszawski czyli Obrazy miejscowe z ubiegłych czasów : obejmujące typy ludowe warszawskie i postronne niemniej charakterystyka miejscowa w ogólności
LITERATURA: - Teresa Sulerzyska, Elżbieta Budzińska. Jan Feliks Piwarski 1794-1859: rysunki, grafika. Katalog wystawy, Warszawa 1961 s. 62
Protoplasta litografii w Polsce. Malarstwa uczył się w pracowni Józefa Richtera. W 1816 osiadł na stałe w Warszawie gdzie rozpoczął karierę urzędniczą jako kancelista w Komisji Sprawiedliwości, w 1818 został mianowany kustoszem gabinetu rycin przy bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz sekretarzem uniwersyteckiej Biblioteki Publicznej. W 1819 odbył podróż do Wiednia jako stypendysta Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Tam poznawał techniki graficzne pracując w Cesarskim Gabinecie Rycin u Adama von Bartscha. Po powrocie w jako kustosz Gabinetu Rycin zajmował się porządkowaniem, powiększaniem i opracowywaniem zbiorów. W latach 1821-22 współpracował z Gazetą Literacką pisząc o sztuce i historii. Na zlecenie W okresie 1820-30 z polecenia Towarzystwa Przyjaciół Nauk został sekretarzem i kierownikiem artystycznym wydawnictwa Monumenta Regnum Poloniae Cracoviensis. Wspólnie z Sewerynem Oleszczyńskim rozpowszechnił nową technologię litograficzną – cynkografię. W 1825 wyjechał do Berlina i Drezna w celach naukowych: poznawał tamtejsze zbiory sztuki i pogłębiał doświadczenia muzealnicze. Po upadku powstania listopadowego, w latach 1832-34 pracował przy likwidacji Gabinetu Rycin oraz Biblioteki Publicznej: skonfiskowane zbiory zostały wywiezione do Petersburga.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
PIWARSKI Jan Feliks
Malarz, rysownik, grafik i pedagog. Uczył się prywatnie u J. Richtera, kształcił się w Wiedniu w technikach graficznych u A. Bartscha. W latach 1818 - 1832 był kustoszem Gabinetu Rycin UW. W latach 1844-48 był profesorem rysunku i malarstwa krajobrazowego w SSP w Warszawie. W Litografii Banku Polskiego współpracował nad wynalezieniem i upowszechnieniem techniki cynkografii. W technice tej opublikował Rysunki warszawskie w 12 obrazach, 1841 oraz "Kram malowniczy warszawski, czyli obrazy miejscowe z ubiegłych czasów" - 24 plansze (1855-59)
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl