GRUBIŃSKI Jan | LAS ZIMĄ

Jan GRUBIŃSKI (1874-1945)

LAS ZIMĄ

Olej, płótno; 102 x 151 cm
Sygnowany p. d.: J. Grubiński
Na odwrocie nalepka z odręcznym napisem:
Sprzedałem panu Wilkońskiemu |
obraz olejny autorstwa |
J. Grubińskiego |
pt. "Las zimą" |
należność całkowitą |
otrzymałem |
21/IV. 48 r. |
[podpis nieczytelny]

Jan Grubiński studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1896-97, w pracowni Jacka Malczewskiego. Studia artystyczne kontynuował w Paryżu u R. Collina. Mieszkał na stałe w Warszawie; był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, gdzie wystawiał w latach 1899-1933. Malował przede wszystkim pejzaże i krajobrazy Mazowsza.
Wyjątkowo ciepły w kolorystyce obraz, na którym przedstawiony został las zimowy, kompozycyjnie otwiera się przed widzem ścieżką, która prowadzić chce w głąb pięknej zimy. Śnieg, w którym trzeba zapewne brodzić po kostki wydaje się zachęcać do spaceru. Na pierwszym planie wyrwany już dawno pień drzewa, przysypany śniegiem. Ślady wokół niego wskazują, że las nie jest pozbawiony życia. Całość skąpana w zimowym popołudniowym słońcu sprzyja chwili zadumy.

GRUBIŃSKI Jan
Studiował w SSP w Krakowie u J. Malczewskiego (1896r.-1897r.). Naukę kontynuował w Paryżu u R. Collina. Po powrocie zamieszkał w Warszawie. Należał do Towarzystwa Zachęty i tam wystawiał swoje prace. Tematem jego obrazów były głównie pejzaże przedstawiające las o każdej porze dnia i nocy. Stosował technikę olejną.