Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LEBENSTEIN Jan |

Jan LEBENSTEIN (1930-1999)

"NA BALKONIE", ok. 1956

kredka na papierze milimetrowym naklejona na tekturę, 41,4 x 29,7 cm, sygnowany l. d. "LEBENSTEIN“, szkic do obrazu "Na balkonie", ok. 1956

Studia w warszawskiej ASP pod kierunkiem Artura Nachta - Samborskiego (dyplom 1954). W 1959 otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu, gdzie w tym samym roku osiadł na stałe. Po okresie wczesnych, subtelnych w kolorze krajobrazach realistycznych, jeszcze w l. 1955 - 1956 jego twórczość silnie wiązała się z obrazem potocznej rzeczywistości. Fascynowała wówczas artystę szara, nostalgiczna poetyka ubogiej codzienności. Stosował kolory wygaszone, dużo szarości i bieli, fakturę gruzłowatą, chropowatą. Formy budował upraszczającym, ciemnym konturem.
Już w ówczesnych pracach można zauważyć dązenie do kompozycji geometrycznej, symetrii układu. W roku 1957 Lebenstein zacznie tworzyć "Figury" oparte na pionowej osi centralnej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl