Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LEBENSTEIN Jan | Figura osiowa, 1960

Jan LEBENSTEIN (1930-1999)

Figura osiowa, 1960

kredka, akwarela, 59,5 x 35,3
sygn. p.d.: Lebestein 1960
l.d.: Pour Marianne / Lebenstein Jan

Studia artystyczne odbył w warszawskiej ASP pod kierunkiem K. Tomorowicza, E. Eibischa i A. Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1954 r. Zadebiutował w 1955 r. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" prezentując pejzaże z przedmieść Warszawy. W 1956 r. podjął współpracę w Teatrem na Tarczyńskiej M. Białoszewskiego. W 1959 r. otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. W tym samym roku osiadł na stałe w Paryżu, gdzie związał się z intelektualno-literackimi kręgami "Kultury", m.in. z K. Jeleńskim, G. Herlingiem-Grudzińskim i Cz. Miłoszem. Jego spuścizna artystyczna koncentruje się wokół cyklów i serii malarskich takich jak "Figury we wnętrzu", "Figury hieratyczne", "Figury osiowe", "Bestiarium" i "Pergamon". Lebenstein przetwarzał w nich, trawestował i parafrazował motywy zaczerpnięte z literatury, głównie z Biblii i antycznej mitologii. Prezentowana "figura osiowa" należy do cyklu, który przyniósł Lebensteinowi międzynarodową sławę. Artysta tworzył go w latach 1959 - 1963.w technice akwareli, gwaszu, oleju. Figury osiowe stanowiły naturalną kontynuację tworzonych jeszcze w Polsce (przed emigracją artysty do Francji) figur kreślonych i zapowiadały powstanie wizerunków prehistorycznych bestii. Traktować je można jako dramatyczne symbole ludzkich istnień lub totemy prehistorycznych cywilizacji. Przyjęta przy ich tworzeniu zasada centralnej kompozycji i ich głębokie znaczenia ( wg przyjaciela artysty, krytyka sztuki Konstantego Jeleńskiego stanowiły one zaszyfrowaną pieczęć Erosa i Thanatosa) stały się mimowolnym protestem Lebensteina przeciw wszechobecnemu w Europie lat 60., jak to określał, "totalitaryzmowi" awangardy.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl