Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LEBENSTEIN Jan | Porwanie, 1964 r.

Jan LEBENSTEIN (1930-1999)

Porwanie, 1964 r.

olej/płótno, 73 x 100 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Lebenstein 64`
na odwrociu opisany: `Lebenstein | "Rapt" | 1964 | format 40p`
oraz nalepki galeryjne: CASA D`ASTE DATRINO z opisem obrazu, pieczęć galerii Galatea i nalepka transportowa
POCHODZENIE:
- Dom Aukcyjny Datrino, Turyn, 6-7.04.1974 ("Aukcja obrazów mistrzów współczesnych", poz. 227)
- Dom Aukcyjny Artcurial, Paryż, 27.10.2004
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
WYSTAWIANY:
- Galleria d`arte Galatea, Turyn 1970
LITERATURA:
- Rozmowa z Janem Lebensteinem, rozmawia Jerzy Stajuda, "Współczesność" nr 7 - 8, 27.04.1965, s. 1 (il.)

"Lebenstein nawiązuje do mitologii, do ikonografii klasycznej; Leda z łabędziem, Zuzanna i Starcy, węże, pawie, postacie faunów, sceny z kąpieli - nieskończona ilość sytuacji, sprecyzowanych przez wieki symboli, zostaje tu włączona w opowieści o miłości, o pożądaniu. Opowieść ta, tak bliska pod pewnymi względami mizoginicznej koncepcji Strindberga, ma sens ponadczasowy i współczesny zarazem. Decyduje o tym uniwersalność problemu, decyduje swoboda, z jaką Lebenstein porusza się po wielu kręgach kulturowych, wielu okresach historycznych. Na kanwie starych mitów buduje mit własny. Czyni to z pozycji artysty świadomego historii, z pozycji człowieka zdeterminowanego współczesnością".
Mariusz Hermansdorfen, Jan Lebenstein, "Kultura" nr 17, 24.04.1977

Rok 1964 uznawany jest za apogeum malarskiej twórczości Jana Lebensteina. Od przeszło pięciu lat artysta mieszka w Paryżu, okres pierwszych lat pobytu, tzw. pierwszych zim paryskich, to czas największej twórczej aktywności Lebensteina, o czym świadczyć może fakt, że podczas jednej z zim powstało przeszło 200 obrazów olejnych. 1964 rok to również moment, w którym artysta ma za sobą liczne sukcesy - Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu, które skonfrontowało najciekawsze ówczesne zjawiska artystyczne w sztuce europejskiej, a także liczne wystawy indywidualne w największych europejskich i amerykańskich muzeach i galeriach. W tym samym roku prace Lebensteina pokazane zostają m.in. na obszernej monograficznej wystawie w Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Muzeum Picassa w Antibes oraz w Galerie Lacloche w Paryżu. Jan Lebenstein jako artysta prezentujący hermetyczne, trudne w odbiorze malarstwo zdobywa uznanie krytyków w kraju i za granicą, przeżywa szczytowy okres popularności i tworzy najbardziej charakterystyczne w swoim dorobku obrazy.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl