Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LEBENSTEIN Jan | Promenade, 1969 r.

Jan LEBENSTEIN (1930-1999)

Promenade, 1969 r.

długopis, tusz lawowany, pióro/papier, 55 x 45 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Lebenstein 69`
WYSTAWIANY: - Jan Lebenstein. Promenade. Obrazy i rysunki z lat 50. i 60. XX w., Galeria aTak, Warszawa, 27.04.-30.06.2012
- Jan Lebenstein. Warszawa - Paryż. Prace z lat 1956 -1972, Zachęta, Warszawa, 25.06 -28.08.2010

LITERATURA: - Jan Lebenstein. Promenade. Obrazy i rysunki z lat 50. i 60. XX wieku, katalog wystawy w Galerii Atak, Warszawa 2012, s. 83 (il.)
- Jan Lebenstein. Warszawa - Paryż. Prace z lat 1956 -1972, red. P. Kłoczowski, A. Szewczyk, Warszawa 2010 r., il. s. 171

Światowa kariera Jana Lebensteina rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy artysta wziął udział w I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Doceniony przez francuskich krytyków zdobył Grand Prix, co spowodowało, że pozostał we Francji i tam też kontynuował swoją pracę artystyczną. Przełom lat 50. i 60. był momentem, w którym na plan dalszy w twórczości Lebensteina schodziły emblematyczne figury osiowe, ustępując miejsca malarstwu figuratywnemu. Nie zważając na opinie marszandów domagających się kolejnych statycznych osiowych figur, Lebenstein rozpoczął nowy etap twórczości – tworzenie własnej mitologii, fantasmagorii, własnej wizji świata, w której najważniejsze są daleko odbiegające od norm społecznych relacje pomiędzy wyimaginowanymi bohaterami. Zezwierzęceni ludzie, uczłowieczone zwierzęta, kłębiące się wynaturzone istoty, wywołujące niepokój ciała, często przedstawione w szokujących, dwuznacznych sytuacjach. Dynamiczne, innym razem statyczne, najczęściej jednak umiejscowione w realnym świecie - spacerujące, wylegujące się na łóżkach, patrzące na świat przez okulary, w dłoniach trzymające parasolki. W 2012 roku w warszawskiej Galerii aTAK, zorganizowana została wystawa "Jan Lebenstein. Promenade. Obrazy i rysunki z lat 50. i 60. XX wieku". Założeniem wystawy była promenadę dans l`art de l`artiste, czyli spacer przez świat wykreowany przez artystę. Tytuł zainspirowany został jedną z prezentowanych na wystawie oraz reprodukowanych w katalogu prac - "Promenade", na której widzimy spacerującą, skrywającą się przed promieniami słońca bestialską, niepokojącą parę.

Malarz i grafik. Studiował w warszawskiej ASP w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu za cykl obrazów figury osiowe. Od tego czasu mieszkał na stałe w Paryżu. W kolejnych latach tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Stworzył cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany był ze środowiskiem paryskiej "Kultury", m. in. ilustrował wydawane tam opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W 1976 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 otrzymał niezależną Nagrodę im. Jana Cybisa. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Nationale d`Art Moderne w Paryżu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl